Artvin’de İtfaiyecilere Eğitim Veriliyor

0
560
????????????????????????????????????

ARTVİN – Artvin Belediyesi İtfaiye ekipleri Turkcell Global Bilgi A.Ş, nin gerçekleştirdikleri acil durum tatbikatına destek vererek, acil durumlarda tahliye, yangınlarda yangın tüpünün kullanımı ve yangın söndürme konularında bilgilendirmede bulunuldu.

Turkcell Global Bilgi A.Ş. çalışma binasında bulunan personeliyle olası afet durumlarına karşı yangın tatbikatı düzenledi. Tatbikat, personelin çalıştığı esnada başlatılarak gerçeğe yakın olması sağlandı.

Yangın alarmının çalmasıyla 123 personel çalıştığı alanı en hızlı şekilde terk etmek için iki acil çıkış kapısına doğru yöneldi. Yangın alarmının çalmasının ardından giriş-çıkış turnikeleri devre dışı bırakılıp kurum personelini kendi rekorlarını kırarak 0.59 saniye içinde binadan tahliyesi sağlandı.

Turkcell Global Bilgi A.Ş. Güvenlik Birim Yöneticisi Aytekin Gürşimşir, tatbikat sonrası yaptığı açıklamada Turkcell Global Bilgi Şirketi olarak tüm lokasyonlarda acil durum tatbikatlarını gerçekleştirdiklerini belirterek şunları söyledi. Gürşimşir; “ Bugün Artvin lokasyonumuzda tatbikatımızı gerçekleştirdik. 123 personelimizi 0.59 saniye gibi çok kısa sürede acil durum ekibimizle birlikte binanın tahliyesini sağladık. Kazasız belasız bir acil durum tatbikatı meydana geldi. Katkılarından dolayı Artvin Belediyesi İtfaiye ekiplerine, İl Trafik Polisi ekiplerine ve acil durum ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Artvin lokasyonu bizim tüm lokasyonlarda olduğu gibi acil durumların çok farkında. Bu farkındalığı da tüm personellerimize yaymaya ve o bilinci kendilerinde edindirmeye çalışıyoruz.” diyerek Tatbikatlarda 59 saniye olan sürenin olası bir gerçek olayda 40 – 46 saniyelere kadarda düşebileceğini de sözlerine ekledi.

Artvin Belediyesi İtfaiye personeli Hamdi Çetin ise acil durum tatbikatlarında kurum ve kuruluşlara destek olduklarını olası bir yangın anında yapılacak acil müdahalelerin ve yangın tüpü kullanılması hakkında bilgi verdiklerini ifade ederek Artvin Belediyesi itfaiye ekipleri olarak olaylara zamanında müdahalelerde bulunduklarını da söyledi.

Yangında Neler Yapılmalı?

Kaçış yollarınızdan birini kullanabiliyorsanız, dışarı çıkana kadar yere yakın durmanız önemlidir.

Bir ev ya da binada yangın çıktığında, duman ve zehirli hava insanlara ateşten daha fazla zarar verebilir. Duman solumamak için yere yakın durmak gereklidir. Doğal olarak duman çoğalacaktır. Eğer kaçış yolunuz üzerinizde duman varsa, duman seviyesinden aşağıda kalın ve sürünerek devam edin.

Unutmayın, evinizde yangın çıkarsa, içinde bulunduğunuz odadan güvenle çıkmanız için, kaçış yolu üzerinde yere uzanın ve elleriniz üzerinde emekleyerek, dumanın altında kalın. Bir dakika bile beklemeden hızla emekleyerek en yakın çıkış yolunu araştırın.

Bu kuralları yerine getirirken herhangi bir anda giysiniz tutuşabilir. Bu olursa sakın koşmayın! Koşarken, rüzgâr alevi daha körükleyebilir ve alevler olduğundan daha fazla büyür.

Bunun yerine kendinizi yere atın ve etrafınızda yuvarlanın. Bu hava akımının kesilmesine ve alevlerin sönmesine neden olur. Bunu hatırlamanın en kolay yolu, dur, düş ve yuvarlan kelimeleridir. Bu kelimeleri birkaç defa tekrar edin. Hatta ailenize de söyleyerek öğretebilirsiniz. Ailenizle birlikte yaptığınız yangın tatbikatları sırasında, giysiniz yanıyor ve onu durdurmaya çalışıyor gibi yapıp, düşüp yuvarlanabilirsiniz. Bunu denemek hatırlamanızı ve paniğe kapılmamanızı sağlar.

Bir yangından nasıl kaçılabileceğini bilmek önemli bir sorumluluktur. Ailenizle bu beceriler üzerinde çalışmak, evinizde ansızın çıkabilecek bir yangında herkesin güvenliğini sağlayacaktır.

Yangını önlemeye yardımcı olmak da sorumlu bir davranıştır.

Bunu Nasıl Yapabiliriz?

-Asla kibritlerle yada çakmaklarla oynamayın. Mumlardan uzak durun.

-Hava ısıtıcılarını yatağınızdan veya yanıcı maddeleri uzağınızda tutun.

-Soba, ocak veya herhangi bir mutfak aleti kullanıyorsanız, yakınınızda size yardım edecek bir yetişkin olmasına dikkat edin.

-Bilimsel projelerinizde, ateş ya da elektrikli bir alet kullanıyorken bir yetişkinin size yardımcı olmasından emin olun.