Artvin’de madencilerin önünü açacak karar Danıştay’a takıldı

0
104

Artvin Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırlarının genişletilmesi kararına ilişkin, Danıştay 6. Dairesi’nde açılan iptal davasında yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Resmi Gazete ’de yayımlanan kararla Artvin Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırlarının genişletilmesi kararına Danıştay ‘dur’ dedi. Cumhurbaşkanlığı kararına karşı Yeşil Artvin Derneği tarafından Danıştay 6. Dairesi’nde açılan iptal davasında yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Artvin, Cerattepe’de1645 hektar büyüklüğünde olan Artvin Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi 805 hektar daraltıldı. Yeşil Artvin Derneği Genel Sekreteri Avukat Bedrettin Kalın, söz konusu kararın telafisi imkânsız zararlar doğuracağını belirterek, Danıştay’a başvurdu.

Kalın, “Bu karar bilindiği üzere Kafkasör Turizmi Koruma ve Geliştirme Bölgesi sınırlarının Cumhurbaşkanı kararıyla daraltılmasına ilişkindi. Daraltma kelimesi çok hafif kalır esasen. Çünkü Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırları neredeyse kuşa çevrilmiş ölçüdeydi” dedi.

Cumhurbaşkanı Kararnamesi’nde sınırların daraltılması ile ilgili herhangi bir gerekçenin gösterilmediğini belirten Kalın, turizm alanı dışına çıkarılan alanlarda Cerattepe’de madencilik faaliyeti gösteren Cengiz Holding’in sondaj izinleri için başvurmuş olduğunu öne sürdü.

Madencilere alan açmak için Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırlarının neredeyse yok edildiğine dikkat çeken Kalın, “Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Çok küçük bir alan bırakılmış durumdaydı. Maalesef Cumhurbaşkanlığı makamı da madencilere alet edilmiş durumdaydı. Dolayısıyla biz de Yeşil Artvin Derneği olarak bu kararın iptali için Danıştay nezdinde yürütmeyi durdurma talepli davamızı açmıştık. Cumhurbaşkanlığı kararının yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir. Bu aşamada da telafisi imkânsız zararların doğacağı ve turizm alanının daraltmasının yanlış olduğu ifade ederek Danıştay böyle bir karar vermiştir” dedi.

Kalın son olarak, Danıştay tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararı ile haklı olduklarının bir kez daha görüldüğünü vurgulayarak “Bu karar bütün Artvin halkını, Kafkasör bölgesini kullanan bütün insanlarımızı yakından ilgilendiren bir karar olduğunda bütün kamuoyu ile paylaşıyoruz” sözlerini ekledi.

Dilan Şahinbaş317249451 196016462918375 8463262846110409477 n