Artvin’de Meyve Ormanı Oluşturuluyor

0
793

ARTVİN– Artvin Belediyesi ve Artvin Orman Bölge Müdürlüğü iş birliğiyle Yeni Mahallede 20 dönümlük araziye 600 adet 10 çeşit aşılı meyve fidanı dikildi.

Yeni Mahalleyi ceza evi arkasına bağlayacak yol güzergâhında atıl durumda olan 20 dönümlük araziye peyzaj çalışmaları kapsamında Artvin Belediyesi ve Artvin Orman Bölge Müdürlüğünün ortak projesiyle yöreye uygun 10 çeşit 600 adet aşılı meyve fidanı dikildi.

Fidan dikim törenine Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin orman Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu, Orman İşletme Müdürü Yusuf Soysal, AK Parti Artvin İl Başkanı Erkan Balta, AK Parti Artvin Merkez İlçe Başkanı Maksut Koçak, ARTSO Başkanı Kurtul Özel, Sendika temsilcileri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Fidan dikimi öncesinde açıklamalarda bulunan Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Çevreci ve orman taraftarı olmanın lafla olmadığını icraatla olduğunu vurgulayarak Artvin’de bir dikili çalısı olmayıp çevreci geçinenlere selam gönderdi. Kocatepe, “ Bugün burada Türkiye’de mutlaka vardır ama Artvin’imiz de bir ilk olduğunu düşündüğümüz yeni orman kurma çalışmalarına artık meyve ağacıyla meyve ormanı kurmaya başladık. Yeni Mahallemizde şuanda bulunduğumuz yer şehrimize yeni mahallemize giriş olarak yaptığımız yolun hemen bitişi mahallemizin de içi. Buraya Orman Bölge Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum envay çeşit meyveleri dikiyor. Şehre yakın olması güzel ama aslında dağlarda şehre uzak yerlerde de bu tür meyveleri dikmek gerekiyor çünkü yaban hayvanlarının beslendiği yegâne yiyecek aslında bu tür meyvelerdir. Her halükarda 600 civarında meyve fidanının bu güzel mekânı olmasının başta Orman Bölge Müdürlüğümüz olmak üzere emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Zannediyorum bu tür ormanlar olmaya devam edecek. Gün gelecek burada envaı çeşit çiçeklerin açtığını da göreceğiz meyvelerin toplandığını da göreceğiz ve hani peygamber efendimiz diyor ya ‘Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz’ bizde onu yapıyoruz çok teşekkür ediyoruz. Daha yeşil daha güzel bir tabiat, doğa gelişen büyüyen butik bir turizm kenti Artvin işte bu tür çalışmalarla oluşuyor. Milletimize, ülkemize, şehrimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Artvin Orman Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu ise Değişen ve gelişen Türkiye’nin şartlarına uygun olarak Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü ormandan yararlanmanın konseptini değiştirdiğini hatırlatarak orman köylülerine gelir getirici ağaçlandırma yapıldığını söyledi.

Gurbetoğlu ;”Ülkemiz şartlarına uygun olarak Orman Bakanlığımızın ve Genel Müdürlüğümüzün ormandan yararlanma konseptini değiştirmiştir. Bu minvalde orman köylülerine gelir getirici tür ağaçlandırmalarını yapmaktayız. Burada da şimdi şehre yakın bir yerde şehrin çevresinde orman arazisinde  gelir getirici tür ağaçlandırması kapsamı içerisinde meyve türlerinden 10 çeşit meyve türünden burada bir ağaçlandırma yapacağız. Tabi dediğimiz gibi değiştirdiğimiz ormancılık konsepti içerisinde hem burada yaşayan insanların meyveden yararlanmasını sağlayacağız hem de kentsel peyzaja uygun yeşillendirme yapmış olacağız. Bu minvalle de de burada 600 adet meyve fidanı dikmiş olacağız hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

AK Parti Artvin İl Başkanı Erkan Balta’da “Bölge müdürlüğümüzün Belediyemizle birlikte bu güzel çalışması için kendilerini kutluyorum. Artık ormancılık konusunda daha farklı anlayışla yörede yaşayan insanlara gelir getirici kaynak oluyor. Şehre yakın insanların kolay ulaşabileceği yerde meyveler olması Artvin’e kendine özgü yöremize mahsus güzel lezzeti olan meyvelerimizi unutmamak yaşatmak için güzel bir çalışma emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Mahalle esnaflarından Ahmet Özçelik ise devletin yapmış olduğu bu güzel çalışmayı yatırımı yerleşim yerine yakın olması dolayısıyla da halk olarak sahip çıkılması gerektiğini söyleyerek yerleşim yerleri yakınlarında ormandan ziyade meyve ağaçlarının dikilmesi Türkiye’ye bir örnek olacağını ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmalar ardından içerisinde hurma, ceviz, dut, muşmula, elma, armut gibi 10 çeşit 600 aşılı meyve fidanı toprakla buluşturuldu.