Artvin’de öğrencilere faşist saldırı ve saldırıya basın açıklamasıyla tepki

0
829

Dilan Şahinbaş

Artvin Çoruh Üniversitesi’nde (AÇÜ) 1 Mayıs öncesi ‘Özgürlüğümüzü Geri Alalım’ bildirisi dağıtan gençler faşistler tarafından saldırıya uğradı.

‘Özgürlüğümüzü geri alalım’ bildirisi dağıtan 4 öğrenci, ilk olarak okulun kantin işletmecisi Mahir Kırçiçek tarafından tehdit edildi. Öğrenciler daha sonra faşistler tarafından darp edildi.

İşletmeci Kırçiçek’in “Benden izin almadan bildiri dağıtamazsınız. Benim ekmeğimle oynamak isteyeni okulda olmasa da Artvin’e gömerim” dediği öğrenildi.

Kırçiçek’in özel güvenliğin önünde savurduğu tehditler üzerine, öğrenciler Ülkü Ocakları üyesi kişiler tarafından saldırıya uğradı.

Saldırıya uğrayan öğrencilerden birinin başına dikiş atıldığı öğrenildi.

Karanlık Zihniyet Son Bulacak

Artvin Çoruh Üniversitesi’nde (AÇÜ) 1 Mayıs’a çağrı yapmak için bildiri dağıtırken faşistler tarafından saldırıya uğrayan üniversite öğrencileri basın açıklaması yaptı.

AÇÜ’de 1 Mayıs öncesi “Özgürlüğümüzü geri alalım” bildirileri dağıtırken saldırıya uğrayan üniversite öğrencileri basın açıklaması yaparak, yapılan saldırının AKP-MHP ittifakının bir sonucu olduğunu vurguladılar. Üniversiteli gençlerin yaptığı basın açıklaması saldırıyı gerçekleştiren faşist grup tarafından provake edilmeye çalışıldı.

Basın açıklamasını okuyan üniversite öğrencisi Ezgi Eriman,  saldırı öncesinde üniversite kantininde bildiri dağıtırken kantin işletmecisi tarafından izin alınmadığı gerekçesiyle bildiri dağıtmalarına izin verilmediğini belirterek, “Üniversitemizin güvenlik güçleri bizi kantinden çıkartmaya çalıştı. Bu sırada kantin işletmecisi Mahir Kırçiçek adlı şahıs bize dönük tehditler savurarak benim işletmemle, benim ekmeğimle her kim oynarsa, okulda değil ama Artvin’de onları gömerim” sözleriyle yapılan saldırının ön ayağı oldu. Bu provokasyondan güç alan kendilerini ülkücü diye atfeden faşist grup bize karşı saldırıya geçerek fiziki müdahalede bulundu. Bu saldırı sırasında Selahattin Daşlı arkadaşımızın başına bir cisimle vurularak yaralanmasına ve başına dört dikiş atılmasına sebebiyet vermişlerdir” diyerek saldırıyı yapan kişilerin neredeyse herkes tarafından tanındığını ifade etti.

Sebebi AKP-MHP bloğu

Daha önceki dönemlerde de yine aynı çetelerin üniversitedeki etkinliklerine saldırdıklarını bildiren Eriman, “Ne üniversite yönetiminin ne de güvenlik güçlerinin bu saldırıların bitmesi için herhangi bir girişimi olmamıştır. Aksine bu faşist grubun saldırıları gerçekleştirmesi için gerekli zeminleri hazırlamışlardır” diyerek Bu kişilerin adam öldürmeye teşebbüsten yargılanıp içeriye girenlerin yol arkadaşı olduğunu ve oluşan bu tablonun sebebinin AKP-MHP bloğu ve kindar ve dindar nesil yetiştirme isteği olduğunu vurgulayarak, “ Bugün AÇÜ’de bizlere saldıran güruh ile dün Ankara’daki şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na saldıran kişiler aynı zihniyetin ürünüdür” dedi.

“Fakat bu saldırıları gerçekleştirenlerin ve bu saldırılara oh çekenlerin unuttukları bir şey var ki bu saldırılar bizleri yıldıramayacaktır. Bu toprakların ilerici birikimi er ya da geç bu karanlık zihniyetleri ülkemizden defedecektir. Yarından tezi yok daha da çoğalarak daha da kararlı bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz. Dayanışma gösteren tüm dostlarımıza teşekkürler” diyerek sonlandırdı.

Bu kez de basın açıklaması provake edildi

Üniversiteli gençlerin basın açıklaması yaptığı sırada ülkü ocakları kapısında bekleyen faşist grup basın açıklamasını provake etmeye çalıştı. Sloganlar atarak basın açıklamasını protesto etmeye çalışan gruba üniversite gençleri ve basın açıklamasına katılan kitle alkışlarla karşılık verdi. Ezgi Eriman basın açıklamasını yapmaya devam ederek, “Fakat bu saldırıları gerçekleştirenlerin ve bu saldırılara oh çekenlerin unuttukları bir şey var ki bu saldırılar bizleri yıldıramayacaktır. Bu toprakların ilerici birikimi er ya da geç bu karanlık zihniyetleri ülkemizden defedecektir. Yarından tezi yok daha da çoğalarak daha da kararlı bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz. Dayanışma gösteren tüm dostlarımıza teşekkürler” dedi ve basın açıklamasını sonlandırdı.