Artvin’de oynanacak oyunun başrol oyuncusu tutuklandı

0
971
Dilan Şahinbaş

Artvin Halkevleri’nin düzenlediği “Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü” isimli tiyatro gösterisi başrol oyuncusu Berivan Bila’nın tutuklanması sebebiyle iptal edildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde okuyan ve Öğrenci Kolektifi içinde yer alan Bila, Cumhurbaşkanına hakaret suçlaması ile dün akşam gözaltına alınarak bugün tutuklama İstemi ile mahkemeye sevk edildi. Mahkeme kararıyla tutuklanan Bila, bugün Artvin Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde sergilenecek olan “Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü” tiyatrosunun başrol oyuncusuydu.

Sen Hic Ateşboceği Gördün mü

Artvin Halkevleri Başkanı Dursun Ali Koyuncu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, tutuklamanın özellikle bugüne denk getirildiğini vurguladı.

Koyuncu, geçen yıl da yaptıkları tiyatro başvurusunun engellendiğini söyleyerek, “KTÜ Öğrenci Kolektifi’nden arkadaşların oynadığı tiyatro gösterisini getirmek için başvurduk ve gerekli izinleri aldık. Ancak bu sefer de başrol oyuncumuzun tutuklanması üzerine iptal etmek zorunda kaldık” dedi. Cezaevlerinin binlerce gazeteci ve binlerce öğrenciyle doluyken Berivan Bila’nın Cumhurbaşkanına Hakaret’ten tutuklandığını belirten Koyuncu, “Oyunu oynayacak arkadaşlarımız hafta içerisinde üniversitelerinde kantin zamlarını geri çektirmişti. Bu tutuklamanın oynayacak oyuna be bu zamların geri çektirilmesine denk gelmesi manidardır” dedi ve yerel seçimler öncesi gerek Gezi eylemlerine dair açılan soruşturmalar, gerek bu tarz tutuklamalarla iktidarın toplumu geri çekip, insanları kutuplaştırıp zafer elde etmek istediğini vurguladı. Koyuncu sözlerini “Tutuklamalara ve başkaldırılara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Arkadaşımız Berivan’ın yanındayız” diyerek sonlandırdı.