Artvin’de Su Ürünleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

0
613

ARTVİN – Su ürünleri yetiştiriciliğinin desteklenmesi kapsamında destekleme usul ve esaslarını belirleyen “Su Ürünleri Yetiştiriciliği Destekleme Tebliği” 3 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete‘de yayımlanarak, 1 Ocak 2016’dan geçerli olmak üzere yürürlüğe girmesinin ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü “Su Ürünleri Bilgilendirme Toplantısı” yaptı.

Tebliğin yayımlanması dolayısıyla su ürünleri yetiştiriciliğin yoğun olduğu Borçka İlçesinde, Artvin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dursun Okur, Su Ürünleri Yetiştiricileri Birliği Başkanı, İl/İlçe Müdürlüğü personelleri ve İlimiz su ürünleri yetiştiricilik kapasitesinin yüzde 90’nını karşılayan ağ kafes tesisi sahiplerinin katılımıyla toplantı düzenlendi.

İl Müdürü Dursun Okur açılış konuşmasında; “Su ürünleri sektörü tarımsal üretimin lokomotifi olmaya adaydır. İlimiz tarımsal üretim olarak sınırlı kapasiteye sahiptir. Üretim kaynaklarımızı aktif kullanmak ve özellikle alternatif üretimi arttırmak zorundayız. Artvin’de tamamlanan ve inşaatı devam eden barajlarla önemli miktarda tarım arazisi su altında kalmış fakat büyük bir su ürünleri üretim potansiyeli ortaya çıkmıştır. Hali hazırda yaklaşık 3500 ton/yıl proje kapasitemiz varken üretim 2015 yılında 750 ton olarak gerçekleşmiştir. İnşaat aşamasında olan tesislerle kapasite 6000 ton/yıla çıkacak olup İlimiz kaynaklarından minimum yararlanmak için en az %50 kapasite ile üretim yapılmalıdır. Üretimi kısıtlayan yem, işleme ve muhafaza üniteleri gibi tamamlayıcı faktörler gerekli olup Yetiştirici Birliğince Bakanlığımızın da yatırım desteğiyle bu sorunlar aşılmaya çalışılmalı ve üretim arttırılmalıdır.

Bakanlığımızca yürütülen porsiyonluk balık desteklemesi 2016 yılında da devam edecektir. Tebliğde geçen yıla göre önemli bir değişiklik bulunmamakta olup 2016’da balık satış birim fiyatında taban fiyat uygulaması yapılacak ve taban fiyatın altındaki satış tutarlı faturalar destekleme kapsamına alınmayacaktır. Toplantının İlimize ve sektörümüze hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Toplantı 2016 yılı destekleme uygulamaları sunumu ve su ürünleri yetiştiricilik tesislerinin sorunlarının tartışılmasıyla son buldu.