Artvin’de Tarımda Modernleşme

0
1316

ARTVİN-Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2006 yılından bu yana uygulanmakta olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi, Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ile çiftçilere destek 2015 yılında da devam etti.

GidaTarimHayvancilikBakanligiLogoSöz konusu projelerin yapımına 2015 yılı Temmuz ayında başlanarak, 5 ay gibi kısa bir sürede 7 proje tamamlandı. Yatırımcı katılım payları ile birlikte 10,5 Milyon TL’lik yatırım Artvin’e kazandırılmış olup Bakanlık bu yatırımlara yaklaşık 4 Milyon TL hibe ödemesi gerçekleştirildi. 9. Etap kapsamında devam eden 5 adet proje bulunmakta olup bu projelerin Toplam Yatırım Tutarı yaklaşık 4,5 Milyon TL’dir. Projelerin tamamlanması ile birlikte Bakanlıkça projelere sağlanacak Hibe Desteği ise yaklaşık 2 Milyon TL olacak.

Tamamlanmış olan projeler ile Artvin’de toplamda 200 Büyükbaş ve 2600 Küçükbaş hayvan üretim kapasitesine sahip 5 Ahır/Ağıl işletmesi kazandırıldı. Ayrıca yıllık 3.000 ton kapasiteli Çay İşleme Fabrikası ile yıllık 17,5 ton kapasiteli (Temel Petek, Propolis, Polen vb. üretimi) Arı Ürünleri Üretim Tesisi ve Laboratuvar Ünitesi faaliyete geçmiştir. Faaliyete geçen tesisler ile İlimizde 82 kişilik istihdam sağlandı. (Hayati Akbaş)

TarimModernAraclar