Artvin’de Tokat Yöresel Ürünler Dükkanı

0
831

ARTVİN-Eşinin Artvin’e tayin olması dolayısı ile bir buçuk yıl önce Tokat’tan Artvin’e gelen Gökhan Çakmak Artvin’de Tokat yöresel ürünlerinin satışını yapmaya başladı.

Artvin Sabit Osman Avcı Caddesi üzerinde Tokat Yöresel Ürünleri ismiyle açılan iş yeri- Artvin Halkının dikkatini ve ilgisini çekiyor. Artvin’de Artvin ürünleri satan bir yer olmazken Tokat Yöresel Ürünleri ismiyle bir işletmenin faaliyet gösteresi vatandaşların ilgisini çekmeye başladı. İşletme sahibi Gökhan Çakmak Tokat Merkez doğumlu olduğunu eşinin tayininin Artvin’e çıkması dolayısı ile yaklaşık bir buçuk yıl önce Artvin’e yerleşerek burada yaşamaya başladıklarını söyledi. Tokat’da basın sektörünce çalıştığını ancak Artvin’de basında iş bulamadığı için bir süre geçici işlerde çalıştıktan sonra Artvin’de bir iş yeri açmaya karar verip bu işletmeyi hayata geçirdiğini kaydeden Çakmak  “Bir buçuk senedir Artvin’deyim. Artvin’de ne yapabilirim diye düşündüğümde hepsi Tokat’ta işlenen masa örtüsü, sofra bezi gibi el yapımı ürünleri getirmeyi düşündüm. Artvin Halkı da bizden memnun. Bir haftadır burada iş yapıyorum. Bizde Artvin halkından memnunuz, çok duyarlı bir insanlar var.

Ürünlerimizin hepsi Tokat yöresine ait. Bayan yazmalarımız, tülbentlerimiz, sofra bezlerimiz, bayanlar için eşarplarımız var. Ürünlerde kullanılan boylar kaliteli boyalar” dedi. Çakmak Tokat’la Artvin arasında yapı olarak çok farklılıklar olduğunu belirterek “Şiveler farklı, kültürler farklılık gösteriyor; ama Tokat’ın insanında Artvin insanı da sıcakkanlı ve içten insanlar. Artvin’de yaşayan bir Tokatlı olarak devlet yetkililerinden bir isteğim var. Artvin Doğasıyla insanıyla harika bir şehir. Ben Artvin’in maden şehri değil de doğal güzelliği ile turizm şehri olmalısını istiyorum. Artvin Halkının yıllardır sürdürdüğü maden karşıtı mücadelede Artvin Halkının yanındayım. Devlet yetkililerinden isteğim bu insanların seslerine kulak verip Artvin’i maden kurban etmesinler. Artvin doğasıyla Türkiye’nin en güzel şehirlerinin başında geliyor. Artvin’e kıymasınlar” diye konuştu.