Artvin’de toplu açılış töreni

0
338

Artvin Belediyesi yapımını tamamladığı 8 projeyi, CHP Grup Başkan Vekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP YDK Başkanı ve Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in katılımları ile Halitpaşa Meydanında gerçekleştirdiği Toplu açılış töreni ile hizmete açtı.

Artvin Belediyesi yapımını tamamladığı 8 porojeyi Halitpaşa Meydanın da gerçekleştirdiği toplu açılış töreni ile hizmete açtı. Toplu açılış töreni, İstiklal Marşı okunması ve saygı duruşunun ardından açılışı yapılacak olan: İnönü Caddesi Yol Düzenlemesi, Hayvan Yaşam Merkezi, Aydoğan Mahallesi Yaya Yolu Merdiveni, Naşop Su Deposu Dinlenme Havuzu, Balcıoğlu Mahallesi Kabristan Sokak Yolu ve Merdivenleri, Çamlık Mahallesi Havuz Başı Mevki Yol, Duvar ve Merdiven, Türk Ocak Sokak Araç Yolu ve 7 Mart İlköğretim Okulu Arkası – Elit Park Bağlantı Yolu’na ait vatandaşların duygu ve düşüncelerinin de yer aldığı tanıtım videoları izletildi.

Tanıtım videolarından sonra sahneye çıkan Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Enkaz edebiyatı yapmadan hiçbir mazeret üretmediklerini belirterek 2019 yılında gerçekleştirdiği projeleri anlattı.

“Burada çok önemli bir ayrıntıyı belirtmek istiyorum, aramızda bulunan Sakarya Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Sn. Engin Özkoç,  gözümüz,  kulağımız, sesimiz olan Artvin’i ve Artvinlileri her zaman gururlandıran Milletvekilimiz Sayın Uğur Bayraktutan’la birlikte, Artvin’in dertleriyle dertlenen, Artvin’imizin sorunlarının çözümü için, mücadele eden Sayın Engin ÖZKOÇ’a sizler adına bir kez daha hoş geldiniz safalar getirdiniz diyor tekrar saygılarımı sunuyorum.

Genlerinde Belediyecilik olan, rüştünü ispatlamış başarılı Çalışkan, her yaptığı işte öncü olan, ilkleri yaratan, Artvin’in Tarihinde bir İlki gerçekleştirerek, Ülkemizin 1 milyonu aşan nüfusu ile en büyük ilçesi olan Çankaya’nın Genç, Dinamik Belediye Başkanı, Kardeşim Sayın Alper Taşdelen’ e tekrar hoş geldiniz diyorum.

Artvin’deki tüm Belediyeler olarak ve önümüzdeki dönemde kendisinin, tecrübelerini, deneyimlerini, yeteneklerini ve İmkânlarını bizlerle paylaşacağına, yürekten inanıyorum.

ENKAZ EDEBİYATI YAPMADAN İCRAAT YAPTIK

Şu yada bu demeden, enkaz edebiyatı yapmadan, hiçbir mazeret üretmeden, 2019 yılında gerçekleştirdiğimiz projelerden kısaca bahsetmek istiyorum;

NAŞOP MEVKİİ SU ARITMA TESİSİ DİNLENME HAVUZU VE FİLTRELEMESİ

Naşop mevkiindeki su arıtma tesisinde 108 ton kapasiteli ilave dinlenme havuzu yaptık, kuvars kumu filtre tanklarını da revizyon ederek ve Oluklu barbaret deki maslak ve kanalların tamirat ve temizliğini yaptık. Diyeceksiniz ki bu arıtma ve temizlik işleri zaten yapılmıyor muydu ? Yaklaşık 5 yıldır Su Dinlenme Havuzlarında gelen su hiçbir işlem yapılmadan öylece musluklarımızda akıyor ve bizlerde kullanıyorduk. Daha önce Belediyenin aldığı Kuvars Kum Hangarlarda bekletilmiş ve zaman geçtiği için özelliğini kaybederek kullanılamaz hale geldiğinden yeniden kuvars kumu alarak suyumuzun daha temiz ve içilebilir olması için tüm çalışmalarımızı tamamladık. Temiz su için 365 gün sadece temizlik ve kontrol yapan bir ekip kurarak içme sularımız daha temiz ve içilebilir hale getirdik.

Vaat ettiğimiz gibi Artvin’de temiz ve içilebilir su yönünde çalışmalarımızı aralıksız devam ettiriyoruz.

açılış yürüyüs
Toplu açılışa CHP Grup Başkan Vekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve ilçe belediye başkanları katıldı.

HAYVAN YAŞAM MERKEZİ İNŞAATI

Hayvan rehabilitasyon merkezine ek olarak yaptığımız yaşam merkezinde yaklaşık 4,5 Dekar alanda 500 mt uzunluğunda tel çit, Toplamda 3 ayrı noktada 148 basamak merdiven ve korkulukları yapıldı. Sokak hayvanlarının hava şartlarından etkilenmemesi için 4 adet  toplamda  200 m² kapalı alan ve bunun yanında 80 adet kulübe, 30 adet mama kabı ve 15 adet suluk, Hayvan bakım merkezinde eksik olan pis su kanalı yapılarak;

Bir önceki dönem yapılan Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi hayvanların tedavi edildiği bir merkezdi yapan ve yaptıranlara ayrıca teşekkür ediyorum.

Bazen orada zaten vardı deniyor orada bizim yaptığımız Hayvan Yaşam Merkezi yoktu.  Hayvan Bakım Merkezinde tedavi edilen Sokak Hayvanlarınının nekahet dönemlerini geçirmelerini Yaşam Merkezimizde misafir ederek  tamamladıktan sonra canların daha önce yaşamını sürdürdükleri alanlara bırakarak yaşamlarına devam etmelerini sağlayacağız.

BALCIOĞLU MAHALLESİ YOLU VE MERDİVENLERİ

Balcıoğlu mahallesi ile Dere mahallesini birbirine bağlayan Kabristan Sokak üzerinde 203 metre uzunluğunda 5 metre genişliğinde beton yol imar yolu yapıldı.

Açılan imar yolunda 175 basamak merdiven, korkuluk ve Artvin’in renkleri olan yeşil ve beyaz renklerle Led aydınlatma yapıldı. Toplamda yolun yapımında 183m³ beton kullanıldı.

Bu yol stabilize, taş, toprak durumundaydı ve kullanılamaz haldeydi. Biz bu alana beton yol ve merdiven yaptık. Şu anda bu yol araç ve yaya trafiğine tamamen açık durumdadır.

demirhan elçin
Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin

ÇAMLIK MAHALLESİ  HAVUZBAŞI MEVKİİ YOL VE DUVAR YAPIMI

Bu projede mahalle halkından çok talep geliyordu son olarak Çamlık Mahallesinde yaptığımız Belediye Meclis Toplantısı’nda Mahalle muhtarımız ve vatandaşlarımızdan gelen talep üzerine derhal inşaatı başlattık ve bitirdik.

Çamlık mahallesi havuz başı mevkiinde imar yolu çalışması başlatılmış olup 1. Etabı yol çalışması kapsamında; 63metre  uzunluğunda 7 metre genişliğinde beton kaplamalı imar yolu yapılmıştır.

İmar yolunun yapımında 36 metre uzunluğunda ortalama 80 cm yüksekliğinde perde duvar, 209 m³ taş duvar yapılmıştır. Merdiven ve korkulukları yapılarak yolun konforu ve güvenliği sağlanmıştır. Yolun yapımında toplam 83 m³ beton kullanılmıştır.

Meclis toplantılarının halka açık olmasından dolayı sorunları hemen tespit edebiliyor ve müdahale edebiliyoruz.

TÜRK OCAĞI SOKAK YOLU

Türk Ocağı Sokak yol düzenlemesi başlatılmıştı ancak yol kullanılamaz haldeydi proje bitmemişti. Biz göreve geldikten sonra  projeyi bitirdik ve yolu kullanıma açtık.

Çarşı Mahallesi Türk Ocağı sokakta;  yol düzenlemesi kapsamında 4 metre genişliğinde, 166 metre uzunluğunda açılan yolda 670m² kilit parke yapıldı, 90m² perde duvar yapıldı, toplamda 100m³ beton kullanılarak yaya ve araç trafiğine açılmıştır.

7 MART İLKÖĞRETİM OKULU ARKASI – ELİT PARK BAĞLANTI YOLU

7 Mart İlköğretim Okulu arkası Elit Park sitesi arası bağlantı yolunda Toplamda 87 metre uzunluğunda, 1 metre yüksekliğinde perde duvar, 7 metre genişliğinde 160 metre uzunluğunda imar  yolu açılarak sıkışan trafiği alternatif yol ile rahatlattık.

Açılan imar yolunun asfaltınıda tamamladık. Bununla birlikte yola paralel 1metre genişliğinde kaldırım, merdiven ve korkuluklar, yağmur suyu kanallarını yaptık.

AYDOĞAN MAHALLESİ-KÖPRÜBAŞI BAĞLANTI MERDİVENİ

Uzun yıllardır merdiven yapımını bekleyen Aydoğan mahallesi sakinleri için 311 basamaklı merdiven150 metre korkuluk ve 2 adet 150’şer metre uzunluğunda Artvin’in renkleri olan yeşil ve beyaz  renkle led aydınlatma yapıldı. Daha önce 1.8 km yol yürüyen Aydoğan mahallesi sakinleri yapılan bu hizmet ile 150mt yürüyerek Şehir girişine ulaşım mesafeleri kısaltılmıştır.

Kardeşlerim, bu merdiven yapımının bu denli ses getireceğini düşünmemiştim bölgede yaşayan vatandaşlarımızdan çok talep geldi ‘başkanım doğduğumuzdan beri burada sorun yaşıyoruz, bu merdivene çok ihtiyacımız var. Hiç kimse bu derde derman olmadı’ dediler. Bende derhal talimat verdim ve merdiven yapımını tamamladık. Çok da güzel oldu. Hayırlı uğurlu olsun. Lomaşende yaşayan vatandaşlarımız güle güle kullansınlar.

İNÖNÜ CADDESİ YOL VE KALDIRIM DÜZENLEMESİ

Çarşı  Mahallesi İnönü caddesi yol düzenleme ve alt yapı çalışmasında 3.100 m² kaldırım taşı, 3140m² kilit parke, 1.100 metre bordür ve 900 metre oluk taşı döşendi, 1.000 metre  koruge boru döşenerek, Yağmur sularını kontrol altına alarak hemşerilerimizin yaşam konforunu artırdık.

Buna ilaveten 620 adet duba, 84 adet çiçeklik ve 90 metre ferforje korkuluk monte edilerek, caddemizi görsel açıdan güzel ve canlı bir hale getirdik.

İleride cadde aydınlatması yapabilmek için elektrik hatları, kaldırım altına gerekli tesisat döşeme işlemini tamamladık.

Bu caddeye kazmayı en son rahmetli Emin Özgün Başkanımız 20 yıl evvel vurmuştu o tarihten sonra İnönü Caddesinde  herhangi bir çalışma yapılmadı Hemşerilerimiz bize teveccüh gösterip iş başına getirdiler, bize güvendiler bizde hemşerilerimizi mahcup etmemeye çalışıyoruz.

Yol bizim işimiz, hizmet bizim işimiz. Bu konuda çok donanımlı ve deneyimliyiz.

Artvin’in Tarihinde olmayan Yaya Kaldırım genişlemesi yapılarak hemşerilerimizin, İnönü Caddesinde kaldırımlarda, Anneler Babalar çocuk arabaları ile çocuklarıyla beraber rahatça gezebildiği, Araçların kaldırımlara park etmediği, kaldırımlarda yürürken bir yerden bir yere geçerken  cambazlık yapma ihtiyacı duymadığı yol ve Kaldırım yaptık.

Sizlerinde çok iyi bildiği gibi kısıtlı imkanlar içerisinde kısa süre içerisinde sizlerin desteği ile bu hizmetlerimizi yapabildik bundan sonra daha iyi hizmetler vereceğiz.

Bu Hizmetlerimizi ve Belediye Hizmetlerimizi yaparken gecesini gündüzüne katan mesai mefhumuna bakmadan fedakarca çalışan Emekçi İşçi Kardeşimden, Teknik Personeline, Amir ve Müdürlerine kadar Tüm Belediye çalışanı mesai arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Çok Kıymetli hemşehrilerim, Sizler beni mahcup etmediniz bende sizleri mahcup etmeyeceğim.

Toplu açılış Törenimize katılım sağladığınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyor hepinize saygılar sunuyorum.” diye konuştu.

Kurdele kesiminde konuşma yapan CHP Grup Başkan Vekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç: “Artvinliler toprağı sevmeyi vatanı sevmeyi her zaman olduğu gibi Cerattepe’de de gösterdiler. Yüreği sevgi dolu Artivinliler, yüreği sevgi dolu çalışkan başkanları seçtiler onların hepsini tebrik ediyorum hizmetlerin devamını diliyorum.”  diye konuştu.

Artvin’in Belediye Başkanı Demirhan Elçin’in belediye imkanlarını çarçur etmeden neye ihtiyacı varsa ona harcama yaptığını belirten Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen,  Mustafa Kemal’in İlçesi olan Çankaya’nın Artvin’in her zaman yanında olacağını ifade etti.

Protokolle birlikte İnönü Caddesi’nde yapımı tamamlanan projelerin açılış kurdelesi kesilere İnönü Caddesi gezilerek Toplu Açılış Töreni sona erdi.

Toplu açılış törenine, Artvin Vali Yardımcısı İdris Akça, CHP Grup Başkan Vekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP YDK Başkanı ve Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ,Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Artvin Belediyesi CHP ve İYİ Parti Meclis üyeleri ve CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, İYİ Parti İl Başkanı Necat Kaşıkçı, İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Yusuf  İnce STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.