Artvin’de yaylacıların dönüş yolculuğu başladı

0
842

İlkbahar sonundan itibaren küçükbaş hayvanlarıyla yaylalara göç eden besiciler, havaların soğumasıyla köylerine dönüyor

Artvin’de hayvan besicileri, havaların soğumasıyla yazı geçirdikleri yaylalardan dönüyor.

Artvin ve ilçelerinde küçükbaş hayvan besiciliği yapan vatandaşlar, yaz aylarını verimli bölgelerde geçirmek amacıyla ilkbahar sonundan itibaren yaylalara göçmeye başlıyor.

Özellikle Ardahan sınırında bulunan ve Artvin’in en büyük yaylası olan 2 bin 750 rakımlı Bilbilan Yaylası’nda 2-4 ay kalan besiciler, havaların soğuduğu ve yağışların etkili olduğu bugünlerde dönüş yoluna geçti.

Yaylacıların köylerine dönüşü yaklaşık bir ay sürecek.

Besicilerden Utkan Yılmaz, yaptığı açıklamada, her yıl Artvin’in Kemalpaşa ilçesinden bahar sonu itibarıyla hayvanlarını Bilbilan Yaylası’na götürdüklerini söyledi.

Yaklaşık bir aydır dönüş için yollarda olduklarını anlatan Yılmaz, “Havyanlarımızı konargöçer olarak bir aydır otlata otlata Kemalpaşa’ya götürüyoruz. Bazen dağ yolundan, bazen araba yolundan devam ediyoruz. Yaylada iki ay konakladık. Yorucu bir yol, gece gündüz hayvanları bekliyoruz. 100 kilometrelik bir yolumuz daha var.” dedi.

Yılmaz, ailesinin uzun yıllar hayvancılıkla uğraştığını belirterek, üniversite eğitimi sonrası 6 yıldır hayvancılık yaptığını dile getirdi.

61 yaşındaki Selahattin Çakmak ise çocukluğundan beri hayvancılıkla uğraştığını ifade ederek, yayla serüveninin yaklaşık 180 gün sürdüğünü söyledi.

Çobanlığın dede mesleği olduğunu ve yaklaşık 600 koyunu bulunduğunu aktaran Çakmak, şunları kaydetti:

“Bilbilan Yaylası’ndan yola çıktım, Borçka’ya gidiyorum. Çobanlık zor olduğu kadar güzeldir, dağda, yaylada gezmek güzel. Mesleğim zor ama seviyorum. Yayladaki ot çeşitleri fazla olduğundan koyunlar yaz aylarında daha iyi besleniyor, daha fazla et, daha fazla süt veriyor. Biz de bunun için her yıl yaylaya çıkıyoruz. Şimdi de havalar soğudu, geri dönüyoruz.”