Artvin’de yaylaya ayı baskını

0
614

Normalde kış uykusuna yatması gereken ayılar Artvin’de kış mevsimi gelmesine rağmen kış uykusuna yatmayınca açlıklarını yayla evlerine girerek bastırmaya çalışıyor.

Tütüncüler köyü mezrasındaki evlerin tahta aralıklarından pençelerini sokan ayılar tahtaları parçalayıp evin içindeki un, yağ ve diğer yiyecekleri yiyerek karınlarını doyururken, evlere de zarar verdiler. Şu ana kadar ayıların saldırısı nedeniyle zarar gören 12 ev oturulmaz hale gelirken köy sakinleri yetkili kurumlara konu ile ilgili dilekçe verdiğini dile getirdi.

Evlerindeki oturma gurubundan, yatağa her şeyin parçalandığını, ayının kapı kilitli olduğundan kapıyı parçalayarak odalara girdiğini dile getiren Eşref Özdemir “Burası özellikle yazın daha yüksek yaylara çıkamayan kişilerin 3 ay kadar kaldıkları bir yer. Burada 12 tane yaylamız (ev) var, kimisi ahşap kimisi daha modern yapılmış. Son 3-4 yıldır, özellikle Gürcistan’dan ayıların getirilip bu bölgeye bırakıldığı söylentilerinden sonra bu yaylalara girme olayı var. İçeride yiyecek tarzı un, konserve gibi şeyler var o yüzden biraz fazla tahribat yapmış. Bu şekilde bizim yaylamızı perişan bir halde bırakmış. Devlet büyüklerimizden de bu hayvanların kışın beslenebilmeleri için doğaya yiyecek tarzı şeyler bırakmasını talep ediyoruz” dedi.