Artvin’de yeni bir kuş türü görüldü: İskender Papağanı

0
122

Arhavi de kuş araştırmalarını sürdüren kuş uzmanı (ornitolog) Soner Oruç 9 aralık 2022’de bahçesinin yakınlarında daha önce duymadığı bir ses farketti. Balkona çıktığında bu çığlığın bir papağandan geldiğini gördü. Artvin’de daha önce görülmeyen bu kuş türünün, Türkiye’de görülen iki yeşil papağan türünün büyüğü olan İskender Papağanı (Psittacula eupatria) olduğunu belirledi.

Anavatanı Pakistan’dan Hindistan, Sri Lanka ve Nepal’e ve de Güney Asya’daki ülkelere uzanan bu kuş türü 1990lardan sonra Türkiye’de görülmeye başlamıştır. Daha çok kafeslerden kaçan kuşların doğal ortamlara uyum sağlamasıyla artık farklı ülkelerde ve Türkiye’de birçok ilde de varlıklarını sürdüren İskender papağanlarının İstanbul’da düzenli üredikleri bilinmektedir.

İskender papağanının ilerleyen günlerde 12 aralık ve 16 aralıkta da aynı alanda özellikle leş kargalarıyla dalaşırken ve de elma ağaçlarının tomurcuklarıyla beslenirken gören Soner Oruç, bu kuşun eğer bir eş bulursa Arhavi’de yuvalama ve neslini devam ettirme ihtimalinin olduğunu bildirdi.

Arhavi’ye yeni bir ses yeni bir yeşil renk

Arhavi’de gördüğü İskender papağanının Artvin’in biyoçeşitliliğine, çoksesliliğine ve ahengine güzel bir katkı olduğunu ve türün buradaki varlığına sevindiğini dile getiren Soner Oruç, Anadolu doğası’na yabancı olan bu kuş türünün yine de dikkatle gözlenmesi ve yıllar geçtikçe doğal ekosistemlere ve insan sağlığına muhtemel etkileri konusunda uyanık olmamız gerektiğini vurguladı.