Artvin’de Yürütülen Hayat Boyu Öğrenme Faaliyetleri Devam Ediyor

0

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ilimizde Yürütülen Hayat Boyu Öğrenme faaliyetlerine devam ediyor.

ARTVİN-Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ilimizde Yürütülen Hayat Boyu Öğrenme faaliyetlerine devam ediyor.

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilimizde yürütülen Hayat Boyu Öğrenme Faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yapılan açıklamada; “Bilindiği üzere eğitim örgün ve yaygın eğitim olarak ikiye ayrılır. Örgün eğitim okullarımızda sürdürülen eğitim faaliyetidir. Yaygın eğitim ise okul dışında, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı  Halk Eğitimi Merkezleri, Mesleki Eğitim Merkezleri, Olgunlaşma Enstitüleri ve  Açık Öğretim Okulları üzerinden yürütülmektedir.  İlimizde ilçelerimizde bulunan Halk Eğitimi Merkezleri ve Merkez ilçe, Hopa ve Yusufeli ilçelerimizde bulunan Mesleki Eğitim Merkezleriyle yaygın eğitim hizmetleri verilmektedir.

Halk Eğitimi Merkezlerince açılan kursların iş ve işlemleri “e-yaygın sitemi” üzerinden yürütülmektedir.

HEM Programlar  ( http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/ ) içerisinde tanımlı 3007 farklı başlıkta kurs tanımlı olup gerekli şartlar oluşturulduğunda kurslar açılmaktadır. Kurslara bireysel başvurular yapılarak ön kayıtlar yapılabilmektedir. Resmi kurum ve kuruluşların kurs taleplerine göre kurslar açılmaktadır.

Artvin Valiliğimizin talimatı ile  Merkez ilçede Mehter Takımı oluşturulması için çalışmalar başlamıştır. İlimizde zirai faaliyet yapan insanlarımızın  ihtiyaç duyabileceği  Meyve Ağacı Aşılama / Meyve Ağacı Budama Kursları açılması planlanmaktadır.

Artvin Merkez İlçe Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünce, 2016-2017 Öğretim Yılı içerisinde halen 228 kurs açılmış ve 3 Bin 505 kişi bu kurslara kayıt yaptırmıştır” ifadelerine yer verildi.