Artvin’de Yürüyen Merdiven Hizmete Girdi

0
????????????????????????????????????

ARTVİN – Artvin Belediyesinin 2016 yılı içerisindeki vizyon projeleri arasında yer alan yürüyen merdiven düzenlenen törenle hizmete girdi.

Coğrafi yapısı gereği şehir merkezindeki caddeler arasındaki yaya ulaşımının dik merdivenlerle sağladığı Artvin’de Kültür Sokağı projesi kapsamında vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için Cumhuriyet Caddesini Sabit Osman Avcı Caddesine bağlayan 60 metre uzunluğunda, saatte 6 bin kişi taşıma kapasitesine sahip, yürüyen merdiven hizmete açıldı.

Açılış törenine Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Emniyet Müdürü Ahmet Şengün, Projenin Yapımını Üstlenen İş Adamı Sadık Okçu, bazı kurum müdürleri, belediye ve il genel meclisi üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Artvin Valisi Ömer Doğanay, törende yaptığı konuşmasında, “İnsan hayatını kolaylaştıran, insana hizmet eden bu güzel eseri birlikte açacağız. Bu eserin oluşmasında emeği geçen, başta belediye başkanımız ve milletvekilimiz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise, Artvin Belediyesi olarak Artvin’i büyük bir köy görüntüsünden kurtarıp, küçük ve butik bir turizm kenti olma noktasında ısrarlı ve kararlı çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Yürüyen merdiven projesini vatandaşların talepleri doğrultusunda hayata geçirdiklerini kaydeden Kocatepe “ İmkanlarımızın kıt olmasına rağmen şu hizmetin Artvin Belediyesi bütçesine maliyeti sıfırdır. İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığımız bizimde çok sevdiğimiz Sadık Okçu abimizi bize yönlendirdi. Bu projemizi Sadık Abimiz sponsor olarak yaptı. Bu daha başlangıç daha çok açılışlar yapacağız. Hükümetimiz arkamızda olduğu müddetçe Milletvekilimiz İsrafil Abimiz önümüzde olduğumuz müddetçe, teşkilatımız yanımızda olduğu müddetçe Artvinli isteyecek, bizler yapacağız. Sizler bu yapılanlara sahip çıkıp başkanım bu oldu ama şunu da yap demezseniz, aman olmasa da olurdu. Benim ne işime yarayacak ki derseniz Artvin eskisi gibi devam eder” dedi.

Kocatepe, Artvin’in otantik görünümünü kaybetmeden modern bir görünüm kazanıp çağdaş kentlerde ki imkanlara sahip butik bir turizm kenti olması gerektiğini kaydetti.

Başta Kadir Topbaş’a ve projeye sponsor olan Sadık Okçu olmak üzere yürüyen merdivenin yapımında emeği geçen belediye çalışanları ile çalışmalar kapsamında burada bazı sıkıntılar çeken esnaf ve vatandaşlara teşekkür eden Başkan Kocatepe, bu yürüyen merdivenin devamı olarak Sabit Osman Avcı Caddesini Şehit Dursun Acar Caddesine bağlayacak 20 metrelik yürüyen merdiven projesinin yapımı için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Kocatepe “Artvin şehir girişini Artvin Belediyesinin arka tarafından Cumhuriyet Caddesine bağlayacak yolun yapımını da Sadık Okçu abimize yaptıracağız. Bu projemizde 3,5 milyon liralık bir yatırım. Önümüzde daha güzel yatırımlar, hizmetler var. Yaşanabilir bir Artvin için çalışmalara devam ediyoruz. “ dedi.

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise, Artvin’de yürüyen merdivenin daha önceleri hayal olduğunu anacak şimdi güzel bir proje ile hayata geçtiğini dile getirerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Kışla “ Ne söylüyorsak samimi söylüyoruz. Siyasi malzeme olarak söylemiyoruz. O hizmeti yapma niyetiyle söylüyoruz. İçme suyu yılların sıkıntısıydı. Bu sorunu çözdük Artvin yakında içme suyuna kavuşacak. Doğalgaz yapım ihalesi de yapıldı. Artvin inşallah doğalgaza kavuşacak. Artvin’de projeler maliyetli. Artvin yeni bağlantı yolunun proje ihalesi yapılıp karayolları ağına alınmıştı. Bu 12 kilometrelik bu yolun yapımı duble yol olarak yapılacak. Biz bu yolu üst taraftan Erzurum yoluna bağlamayı da düşünüyoruz. Su arıtma ihaleye çıkacak. Arıtma tesislerinin ihaleleri yapıldı. DSİ Artvin’e büyük yatırımlar yapıyor. Çoruh Park 20-30 trilyonluk Artvin için prestij projesi. İnşallah yakında hizmete açılacak. Yakında inşallah diş hastanesinin ihalesini yaptıracağız. Teleferik için YPK kararı çıktı. Yap işlet devret için YPK kararını bekliyorduk. Zor bir konuydu. Buda bitti. Yakında ihalesi yapılacak. Birinci etap olarak Seyitlerden nehir kenarına oradan da Efkar Tepesine yapılacak. İkinci etap olarak ta Kafkasör ve Mersivan’a kadar uzatmayı düşünüyoruz. Bu hem turizm için hem de ulaşım için faydalı bir proje olacak. Üniversitemizin Şehir Yerleşkesi için 2000 kişilik öğrenci yurdu yapılacak. Seyitler Yerleşkesine de 500 kişilik bir yurt yapılacak. Artvin’i eğitim kenti yapma hedeflerimiz var. Liselerde problemimiz yok. Halk Eğitim Merkezi yatırım programında milli eğitim yatırım programında TOBB bize bir okul yapacak. Protokolleri yapıldı. Eğitimde, sağlıkta, ulaşımda çok önemli projelerimiz var” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Doğanay ve beraberindeki protokol üyelerince yürüyen merdivenin açılış kurdelesini birlikte keserek, halkın hizmetine açtı.