Artvin’e Gelen Bütün Yolları Polis ve Jandarma Kesti

0
837

ARTVİN-Artvin’de madene karşı mücadele yürüten Artvinlilere desteğe gelenlere ulaşım engeli. Artvin’e ulaşımı sağlayan başta Artvin Hopa yolu Cankurtaran mevkii ile Artvin-Ardahan ve Artvin-Yusufeli güzergâhlarında otobüslerin Artvin’e hareket etmelerine engel olunuyor. Yüzlerce vatandaş yolda bekliyor.

Artvin’deki Cerattepe Maden Projesi ilin ve ülkenin gündemindeki yerini korumaya devam ediyor. Madene karşı mücadele eden Artvinlilere destek olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından yola çıkan vatandaşların yolları polis ve jandarma tarafından kesilmeye başlandı. Yol boyu birçok noktada GBT sorgulaması için yolları kesilen otobüsler sabahın erken saatlerinde ise bir büyük sürprizle karşılaştılar. Artvin’e ulaşmak için dakikalar sayan otobüslerin önleri Artvin’e çıkan birçok güzergâhta yolları polis ve jandarma tarafından kesilirken, yüzlerce vatandaş çaresizce yolda beklemeye başladılar. Artvin-Rize-Trabzon Karayolu Hopa Dağı Cankurtaran bölgesinde, Artvin-Ardahan-Kars Karayolu Sahara geçidi ile Artvin-Erzurum-Yusufeli yolu Yusufeli yol ayrımında otobüslerin yolları kesilerek geçişlerine engel olundu. Artvin-Hopa karayolunda ilerleyerek Borçka’ya kadar inen otobüsler ise Borçka ilçesinde beklemeye aldırılırken, yolları kesilen vatandaşlar polisle görüşerek yollarının açılmasını, ulaşım haklarının ellerinden alınmaması gerektiğini ifade ederek olaya çözüm bulunmasını istediler. Yolların kesildiği güzergâhlarda uzun kuyruklar oluşurken, haber yayına hazırlandığı saatlerde yol kesim noktalarından herhangi bir aracın geçişine izin verilmiyor.

Artvin’deki maden mücadelesini yapan Artvinlilere destek için yollarda bekleyen vatandaşların bekleyişi sürerken bu vatandaşların yollarının açılıp açılmayacağı merak konusu. Vatandaşlar çevreye-doğaya sahip çıkan halka karşı yapılan bu görüntülerin ülkemiz demokrasisine yakışmadığını ifade ederek, yolun başındayken yanlıştan dönülmesini talep ettiler.