Artvin’in her yanında talan devam ediyor: Yurttaşlar bilirkişilere seslendi

0
127

Pandemi sürecine rağmen doğa talan projeleri hız kesmeden devam ederken, Artvin’in her yanında yapılması planlanan projelere karşı yurttaşların açtığı davaların bilirkişi keşifleri gerçekleşti.

Arhavi Çifteköprü’de taş ocağı ve Pilarget Köyü’nde Hidroelektrik Santral (HES), Ardanuç’ta kalker ocağı, Şavşat’ta Susuz HES, Borçka Cankurtaran mevkiinde taş ocağı ve Borçka Taşköprü HES projelerine karşı yöre halkının açtığı davaların bilirkişi incelemeleri 10-11 Eylül tarihleri arasında yapıldı.

Rize İdare Mahkemesi’nde görülen davaların bilirkişi incelemelerinin tamamı bölgede yaşayan yurttaşların yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Cerattepe maden projesi ardından mahkeme heyetlerinin değişmesi, her türlü talan projesinin yasa ve hukuk tanımadan devam etmesinden kaynaklı yörede yaşayan yurttaşlar doğa için gerçekten adalet talebiyle bilirkişi heyetlerine projeleri neden istemediklerini anlattı.

Arhavi’de Taş Ocağı Büyütülmek, Pilarget Susuz Bırakılmak İsteniyor

Arhavi Çifteköprü vadisi üzerinde bulunan ve yıllardır doğal yapıyı bozan taş ocağı Rize-Artvin Havalimanı’na dolgu malzemesi amacıyla büyütülmek isteniyor.

Taş ocağının bölgeye verdiği zararın gözler önünde olduğunu söyleyen Arhavililer ise taş ocağının büyümesiyle yakın köylerin artık yaşanmaz hale geleceğini belirtiyor.

piarget
Pilarget HES Bilirkişi Keşfi

Pilarget köyünde yapılmak istenen AB Enerji’ye  Saka 1-2 HES inşaatı için  halkın açtığı davanın bilirkişi keşfinde ise köylüler “yok denecek kadar azalan deremize HES yaparak bizleri susuz bırakacaklar” diyerek projeye itiraz etti.

Şavşat’ta Geç Gelen Adalet

Susuz HES için 10 yıl önce dava açtıklarını belirten Şavşat Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Fuat Yüksek, “HES üretime geçti, dava hala sürüyor. Geç de olsa HES faaliyetlerine son verene kadar mücadele edeceğiz” dedi.

avşatkeşif
Şavşat Susuz HES Bilirkişi Keşfi

Davacılardan Metin Şahin, “Sularımız vadilerimizin can suyudur. Susuz buralarda hiçbir şey olmaz. Bu HES yapılırken, HES’in ortağı sadece kendi köyü olan Susuz köyüne su vermiş. Diğer köylerin hiç birinin kadim su kullanım haklarını ve su kanallarını ÇED raporuna işletmemiş. Onun için bu HES en başından usulsüzlüklerle doludur. Bu HES’ler kapatılmalıdır” diye konuştu.

Cankurtaran keşfi sağlıksız koşullarda gerçekleşti

Borçka’da yapılmak istenen Taşköprü HES projesi ve Hopa-Borçka arasında bulunan Cankurtaran dağında kurulması planlanan taş ocağına karşı yapılan bilirkişi keşfinde ise yurttaşlar Cerattepe davası sonrası mahkeme heyetlerinin değişmesinden kaynaklı tedirgin olduklarını dile getirdi.

Cankurtaran Taş Ocağı Bilirkişi keşfi sağlıksız koşullarda gerçekleşti

Diğer ilçelerde yapılan incelemeler sonrası akşam saatlerinde yapılan Cankurtaran taş ocağına karşı açılan davanın bilirkişi keşfinin sağlıksız koşullarda gerçekleştiğini söyleyen yöre halkı, “Tam anlamıyla bir keşif gerçekleştiği söylenemez. Heyet akşam saatlerinde geldi ve karanlıkta bölgeyi tam olarak göremeden gittiler. Bizler de bu kısıtla zamanda projeye neden karşı olduğumuzu anlatmaya çalıştık” dedi.

Ardanuç’ta Köylünün İtirazıyla Süreç Mahkemeye Taşındı

Ardanuç’ta ise yapılması planlanan kalker ve briket ocağına ilişkin verdiği ÇED gerekli değildir kararı, yurttaşlar tepkisi üzerine Danıştay 6’ncı Dairesi tarafından iptal edildi. Artvin Valiliği’nin Ardanuç’ta yapılması planlanan kalker ve briket ocağına dair verdiği ‘ÇED gerekli değildir’ kararını ‘hukuka uygun’ bulan Rize İdare Mahkemesi’nin kararını bozdu. Dosyanın yeniden idare mahkemesine gönderilmesine hükmetti. Davanın yeniden görülmesi üzerine mahkeme, bilirkişi heyetinin incelemesine karar verdi.