Artvinli emeklilerden iktidara: Müjde diye verdiğiniz sadakanıza karnımız tok

0
292

Emekliler Sendikası Artvin Şubesi, emeklilerin ödenen maaş miktarıyla geçinemediklerini dile getirdi. Yapılan açıklamada, “Biz emeklilerin popülist söylemlerinize, içi boş vaatlerinize ve dahası müjde diye verdiğiniz sadakanıza karnımız tok. Haklarımız var, alacağız” denildi

DİSK’e bağlı Emekliler Sendikası’nın Türkiye’de eş zamanlı olarak düzenlediği basın açıklaması, sendikanın Artvin Şubesi Yeşil Artvin Derneği binasında gerçekleştirdi. Sendika Başkanı Kamil Güven’in okuduğu basın açıklamasında 13 milyon emeklinin, maaşlarının geçimlerini sağlamaya, insanca bir yaşam sürmeye elverişli olmadığı vurgulandı.

“AY SONU GELMİYOR”

Kamil Güven yaptığı açıklamada ülkenin 13 milyonunu emeklilerin oluşturduğunu, ülkenin ekonomisine yıllarca hizmet ettiklerini ve geçmişte insanca çalışma koşulları için verdikleri kararlı mücadeleyi şimdi insanca yaşamak için vermeye devam ettiklerini söyledi.

“Biz 13 milyon emeklinin, maaşlarımızın geçimimizi sağlamaya, insanca bir yaşam sürmeye elverişli olmadığı açıktır” diyen Güven, “Bizim kredi çekmeden, kredi kartlarına yüklenmeden, o bankadan alıp bu bankaya yatırıp nasıl ay sonunu getiririz diye düşünmeden geçmeyen bir günümüz dahi olmamıştır. Ne var ki, yalnızca seçim öncesi akıllarına geldiğimiz siyasilerin, 2017 yılında, ’emeklilere promosyon hakkı müjdesi’ diye duyurdukları promosyon hakkımızın biz emeklilere değil, üzerimizden kumar oynayan bu sistemin finans ayaklarına, sistemin işlemesi için kızıştırılan rekabette at koşturanlara verilen bir başka müjde halini almıştır. Açıktır ki, siyasiler promosyonu çalışan ve emeklilerin hakkı olarak görmemektedir” dedi.

“LÜTUF DEĞİL HAKKIMIZ”

Promosyonun, bankaların maaş ödemelerinden elde ettiği kârın cüzi bir kısmını maaş sahibine vermeyi taahhüt ettikleri para olduğunu bildiklerini belirten Güven, bankaların bu promosyonun bir kısmını emeklilere vermesinin lütüf değil, emeklinin hakkı olduğunu vurguladı.

“SADAKANIZA KARNIMIZ TOK”

Kamil Güven basın açıklamasını, “Biz emeklilerin popülist söylemlerinize, içi boş vaatlerinize ve dahası müjde diye verdiğiniz sadakanıza karnımız tok. Haklarımız var, alacağız. Fabrikalarda, şantiyelerde, tarlalarda ömrümüzü sizler oturduğunuz yerden spekülatif kazançlarınıza kazanç ekleyin diye harcamadık. Haklarımız var, alacağız. Promosyon sadaka değil haktır. Hakkımızı alacağız“ diyerek sonlandırdı.

Dilan Şahinbaş / BirGün