Artvinli hayvan dostlarından mektup: Her canlının yaşam hakkı vardır ve yaşam hakkı kutsaldır

0
954

Artvin Hayvanları, İnsanları ve Doğayı Koruma Derneği’nden mektup: “Her canlının yaşam hakkı vardır ve yaşam hakkı kutsaldır. Bu bilinçle hareket ediyoruz. Canlılara yapılan eziyetin karşısında olduğumuzu ve bu doğrultuda çalışmalar yapacağımızı ilan ediyoruz.”

HAYDİKO Derneği’nden yeniden merhaba

Uzun zamandır Artvin Merkez ilçede sokak hayvanları için emek veren hayvan severler, faaliyetlerini daha kapsamlı ve etkili hale getirebilmek adına HAYDİKO Derneği çatısı altında toplandı.

Doğanın bir bütün olduğu inancından yola çıkarak sadece yeşile değil, yeşilin içinde barındırdığı tüm canlılara karşı sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz. Doğanın dengesini biz insanların bozduğu gerçeğinin yadsınamayacak bir gerçek olduğunu biliyoruz. Barajlar, HES’ler, maden sahaları nedeniyle tüm bitki örtüsünün, suların haliyle doğada yaşayan tüm canlıların olumsuz etkilendiği mutlak bir gerçektir. Göç yolları değişti bu nedenle yaban hayatı şehir merkezlerine kadar ulaşıyor. Suların borulara hapsedilmesi nedeniyle hayvanlar içecek su bulamıyor. Büyük çöp konteynırları nedeniyle sokak hayvanları yiyecek bulamıyor.

Doğal dengenin bozulması nedeniyle tüm canlıların yaşadığı olumsuzlukları sıralamak ve bu olumsuzlukları gidermek elbette ki yerel bir derneğin tek başına yapabileceği bir şey değil. Kendi  yarattığımız tahribatı kendi bölgemizden başlayarak düzeltmeye çalışıyoruz. Ayrıca  biliyoruz ki bu yolda yalnız değiliz. Ülkenin her yerinde sokaktaki canlar için mücadele eden, emek veren pek çok kişi var.

Ülkemizde şiddet vakalarının gün be gün arttığına şahit oluyoruz. Vicdan gelişimi şiddet olaylarının azaltılmasında temel faktördür ve vicdan gelişimi de hayvan sevgisi ile aşılanabilecek bir olgudur. Empati, merhamet, sorumluluk gibi duyguların gelişiminde hayvan sevgisi ciddi bir paya sahiptir.

Düşünün havalar soğuk diye başka bir canın dışarıda nasıl duracağını düşünmeden edemeyen, aç-susuz kalmasınlar diye kapısının önünden  mama- su eksik etmeyen, yaralı veya hasta bir hayvan gördüğünde onun için uğraşan,  hayvan da olsa baksa bir canlıya zarar vermeyen, zarar gelmesin diye uğraşan birinden zarar gelir mi?

Tüm canlılarla barışık insanların çoğunlukta olduğu bir toplumda huzursuzluk, kavga, şiddet olur mu?

Dünyaya karşı sorumluluğumuzu biliyoruz. Günlük çıkarlar peşinde olmadığımız bir platform oluşturmaya çalışıyoruz. Elde edeceğimiz kişisel bir menfaat yok. Amacımız birlikte yaşadığımız canlılara karşı geçmişte yapılmış eziyetlerin bugün ve yarın yapılmasına engel olmaktır.

Gerek yazılı gerek görsel gerekse de sosyal medyada son zamanlarda fazlasıyla tanık olduğumuz çok kötü görüntüler var. Sokak hayvanlarına yönelik katliamlara tanık oluyoruz. Yasal olarak hakları olmamasına rağmen sokakta yaşayan canları toplayıp ya ölüm kampı denebilecek kadar kötü koşullara sahip barınaklara hapsediyorlar ya  dağ başlarına götürüp orada ölüme terk ediyorlar ya da zehirleyip öldürüyorlar. Hangi din hangi vicdan böyle bir zulmü kabul edebilir. Herhangi bir canlıya zulmetmekten çekinmeyenler bunu bir insana yapmaktan da çekinmeyeceklerdir. Hayvanların hakkını önemsemeyen insanlar biraz da bunu düşünerek hareket etmeliler.

Elimizden geldiğince tüm canlıların yaşam hakkına sahip çıkmaya çalışacağız. Bizler, hayvan severler olarak kuşlar için yuva ve yemlik, kediler için kedi  ve köpekler için barınma ve beslenme alanları oluşturacağız. Kontrolsüz üreme için kısırlaştırma çalışmalarını başlatacağız. Hastalıklar için aşılama çalışmaları yapacağız. Yemekhanesi olan kurumlarla ve restoranlarla görüşüp artık yemeklerin değerlendirilmesini sağlayacağız. Tüm bunları elbette ki belediye, orman ve su işleri müdürlüğü ile birlikte yapacağız.

Yaylacıların yazın faydalanıp kışın sorumluluktan kaçıp sokağa bıraktığı canların da takipçisi olacağız.

Artvin Belediyesi’nin yaptırdığı Hayvan Hastanesi ve Rehabilitasyon Merkezi projesinin hizmete girmesiyle pek çok sorunun hallolacağını düşünüyoruz ancak orasının bir hapishane olmadığı, tedavisi, aşılaması ve kısırlaştırması yapılan hayvanların yerinin sokak olduğu gerçeğini insanlara anlatmamız gerekiyor.

Aklımızda pek çok proje var. İlgili ve sorumlu kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde hem bu Can’ların hakları için hem de uzun vadede toplumsal barışın ve huzurun sağlanmasına katkıda bulunmaya çalışacağız.

Her canlının yaşam hakkı vardır ve yaşam hakkı kutsaldır. Bu bilinçle hareket ediyoruz. Canlılara yapılan eziyetin karşısında olduğumuzu ve bu doğrultuda çalışmalar yapacağımızı ilan ediyoruz. Bu yolda bizlerle birlikte yürümek isteyen insanları HAYDİKO olarak aramıza bekliyoruz.

Yaşam için emek verenlerin geceleri nasıl rahat uyuduklarını bir bilseniz siz de o canlardan uzak duramazsınız. Gözlerine bir kez baksanız size nasıl sevgiyle baktıklarını görseniz onlardan vazgeçemezsiniz. Ve bazen öyle korkarak bakarlar ki insanlığınızdan utanırsınız…

Sevgiyle, merhametle, yaşamdan yana kalın…

HAYDİKO(Artvin Hayvanları, İnsanları ve Doğayı Koruma Derneği) Yönetim Kurulu