Artvinli işçiler: Kapanmış fabrika üzerinden zam pazarlığı yapılıp kandırıldık

0
609

Cengiz İnşaat’a bağlı Eti Bakır A.Ş.’nin Artvin Murgul ve Cerattepe’deki maden işletmelerinde iş bırakma eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle işten atılan işçiler bir basın metni hazırladı.

Yaklaşık 1 ay önce %25 zam ve 2 adet ikramiye isteğiyle greve çıkan ve greve çıktıktan birkaç gün sonra işten atılan işçiler bir basın metni hazırladı.

İşçilerin iş bırakma eylemine giden sürecin anlatıldığı basın metninde süreç içinde proje müdürleri ile yapılan görüşmelerde uzlaşmanın sağlanamadığı belirtildi. İlk teklifin ardından işçi temsilcilerinin bir çalışması üzerine daha işletme müdürünün işçileri yemekhanede toplayarak, alt tabana, yaklaşık 120 kişiye, %26, geri kalan 510 kişiye ise %17 zam verildiğini fakat çoğu işçinin Murgul’daki fabrikada olduğundan dolayı bu zammın kabul edilmediği belirtilen bildiride 10.01.2018 tarihinde yönetim kadrosunda olan kişilerin istifa ettirildiği söylendi.

Gün içinde şirket güvenlik görevlilerinin temsilcilere jandarmanın geleceğini ve işçileri oradan boşaltacağını söylemesinin ardından temsilcilerin yaptığı konuşmada işçilerin çalışmaya devam etmek istediklerini ama muhatap bulamadıklarının dile getirildiği basın metninde işçilerin muhataplarının olduğunu ve bu kişinin de Mali Koordinatör Asım Akbaş olduğu açıklanmış ve Akbaş ile yapılan görüşmede uzlaşmanın sağlandığı ve işçilerin sabah 08.00 – 16.00 vardiyasında işe başlayacakları bildirildi.

İşiniz feshedilmiştir SMS’i

Bildiride bu görüşmenin ardından iş yavaşlatma eyleminin bitirildiği ve sabah işbaşı yapmak üzere herkesin dağıldığı belirtilerek, aynı gece işçilerin telefonlarına SMS ile “SGK tarafından iş feshiniz yapılmıştır” mesajının geldiği açıklandı.

İşçiler, “Kapanmış fabrika üzerinden zam pazarlığı yapılıp kandırıldık” diyerek metni sonlandırdı.

Dilan Şahinbaş / BirGün