Artvinliler BM’ye gidecek: Cerattepe’de derelerden su değil, makine yağı akıyor

0
830
AYM’ye kararın iptali için başvuru yaptıklarını hatırlatan Neşe Karahan, başvuruları sonuçsuz kalırsa Cerattepe maden mücadelesini BM’ye taşıyacaklarını bildirdi.
 
Artvin Cerattepe’de Danıştay’ın “madencilik yapılabilir” kararının onaylanmasının ardından çalışmalarına başlayan şirkete karşı mücadelenin hiç kesilmeden devam edeceğini belirten Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan, derelerden su yerine makine yağı akmaya başladığını söyledi. AYM’ye kararın iptali için başvuru yaptıklarını hatırlatan Neşe Karahan, başvuruları sonuçsuz kalırsa Cerattepe maden mücadelesini BM’ye taşıyacaklarını bildirdi.
Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiinde, Rize idare Mahkemesi tarafından verilen “madencilik yapılabilir” kararının Danıştay 14. Dairesi’nce onanmasının ardından, maden şirketinin çalışmalarının hızlandırdığı görüldü. Maden çalışmalarına topyekûn karşı çıkan Artvin halkını ikna etmek için, maden şirketi tarafından özel bir halkla ilişkiler çalışması yapıldığı da bilinirken, özellikle yandaş medyada, “Cerrattepe madeni ülkemize büyük faydalar sağlayacak, çevreye acayip duyarlıyız” mesajlarını içeren haberlerin yapılması da dikkat çekici.
Cengiz oyunu: Kendi derneğini kurdu
Maden çalışmalarının başladığı günden itibaren derelerin kirlendiği, büyük baş hayvanların yaşamını kaybettiği ve arıların ölmeye başladığı bilinirken, maden şirketinin haberlerinin gerçeği yansıtmadığı da bir kez daha anlaşıldı. Öte yandan, Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır Maden İşletmeleri Koordinatörü Ünsal Arkadaş ve Cengiz Holding’in, Artvin’de madencilik faaliyetleri yapmasını kolaylaştırması için ‘kurdurduğu’ Bizim Artvin Platformu Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül arasında imzalanan bir sözleşme gündeme geldi.
Bu sözleşmenin en  skandal maddesi ise, maden projesine karşı mücadele eden Artvin halkını ikna etmesi için Eti Bakır A.Ş, Mehmet Ali Ergül Başkanlığı’nda oluşturulan komitedeki 14 isme, her ay toplam 70 Bin TL ödeme yapmayı taahhüt edilmesini içeriyor.
‘Şirket hiçbir etik kurala uymuyor’
Artvin’deki yıkımı gösteren haritalar eşliğinde,  maden şirketinin çalışmalarını ve son gelişmeleri değerlendiren Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan, şirketin ilk önce ‘Kuzey Galeri’ adını verdikleri alanda bir çalışma yaptıklarını ancak şimdi tünellerden oluşan Güney Galeri’yi de açtıklarını belirtti. Üstelik Güney Galeri’yi açarken bile çıkardıkları tüm pislikleri dereye bıraktıklarını anlatan Neşe, “İlk başta başlar başlamaz hiçbir kurala uymadılar. Şirket hiçbir etik kurala uymuyor. ‘Temiz madencilik yapacağız’ söylemi ile vatandaşı kandırmaya çalışıyorlar. Başlar başlamaz kirliliklerine başladılar. Derelerden artık su yerine makine yağları akıyor” diye konuştu.
Danıştay’ın daha önce “Madencilik yapılamaz” dediği yerde hiçbir gerekçe açıklamadan “Madencilik yapılabilir” kararı verdiğini hatırlatan Neşe, “Doğa aynı doğa şirket aynı çalışmaları yapıyor. Nasıl bu kararı verdiler anlamış değiliz” diye belirtti. Prof. Dr. İbrahim Kabaoğlu’nun öncülüğünde yaklaşık 707 kişinin dilekçesi ile birlikte Anayasa Mahkemesine (AYM)  Danıştay kararının adil olmadığı ve iptali için başvuru yapıldığını hatırlatan Neşe, ilk hedeflerinin biran önce şirketin çalışmalarını durdurmak olduğunu vurguladı.
‘BM Çevre Komisyonu’na gideceğiz
“Bizim amacımız biran önce şirketin çalışmasını durdurmak. Durdurmadığımız her an Artvin’in yok edilme süreci hızlanıyor” diyen Neşe, “AYM başvurumuz sonuçsuz kalırsa, maden mücadeleleri arasında dünyadaki 10 örnekten gösterilen Cerattepe örneğini Birleşmiş Milletler Çevre Komisyonu’na taşıyacağız” dedi.
‘Mücadele şirket gidene kadar sürecek’
Şirketin çalışmalarına başlamış olmasının kendilerinin mücadele azmini geriletmediğini söyleyen Neşe, son olarak şunları vurguladı: “Bizim daha çok desteğe ihtiyacımız var. Bu sadece bir Artvin meselesi değil. Burada bir ilin var oluş sorunu var. Mücadelemiz sonuna kadar  sürecek. Herkesin desteğine ihtiyacımız var. Bu mücadele onlar buradan gidene kadar devam edecek.”
Evrim Kepenek / Jin News