Atatürk Ortaokulu’nda Zenginleştirilmiş Kütüphane Açıldı

0
1973
Atatürk Ortaokulu’nda kurulan zenginleştirilmiş kütüphanenin açılışı düzenlenen törenle yapıldı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Atatürk Ortaokulu’nda kurulan zenginleştirilmiş kütüphanenin açılışı düzenlenen törenle yapıldı.

Törene,  Artvin Valisi Kemal Cirit, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, Okul Müdürü Oğuzhan Sürücü, öğrenciler, öğretmenler ile veliler katıldı.

Burada bir konuşma yapan Artvin Valisi Kemal Cirit, kitap okumanın önemine değinerek, tarihten bugüne kadar bilim dünyasına çok büyük katkıyı yapmış olan ülkenin, Türkiye olduğunu söyledi.

Atatürk Ortaokulu’nda kurulan zenginleştirilmiş kütüphanenin açılışı düzenlenen törenle yapıldı

Vali Cirit, konuşmasının devamında, “Belki bugün millet olarak az okuyor olabiliriz ama dünyada yakın bir zamanda birçok ödülle ülkemize yüz akı konumundaki kişileri de yetiştiren bir millet olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Eğitim ve öğretim yılının ilk yarısının sonuna geldiğimiz bugünlerde kıymetli öğrencilerimize başarılar diliyorum. Onları yetiştiren değerli öğretmenlerimizi de tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

Ülke geleceğinin okuyan çocuklara bağlı olduğunun altını çizen Vali Cirit, “İl genelinde kütüphanelerimizde yaklaşık 150 bin kitap bulunuyor. Bugün açılışını yaptığımız kütüphanemizde yaklaşık 1000 kitap bulunuyor. Okuyarak, beynimizi ve zihnimizdeki zincirleri kırarak önümüzdeki kültür yolculuğuna devam etmenizi ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci ise, zenginleştirilmiş kütüphaneden öğrenciler, öğretmenler ile tüm velilerinin istifade edecekleri söyledi.

Öğrencilere okuma zevk ve alışkanlığını kazandırmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığınca il genelindeki okullarda Zenginleştirilmiş (Z) kütüphaneler oluşturulmaya başlandığını belirten Kahveci, şunları söyledi: “Millî Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen Z-kütüphane, yani zenginleştirilmiş kütüphaneler, özgün mekân tasarımlarıyla, bilgisayardan elektronik eğitim materyallerine, internetten zekâ oyunlarına kadar birçok bilgi kaynağının bulunduğu kütüphanelerdir. Z-kütüphanelerde çocuk edebiyatı eserleri, güncel kitaplar, süreli yayınlar ve filmler de bulunmaktadır. İlimizde bugüne kadar 3 adet Z Kütüphane kurulmuş olup 2015-2016 Eğitim öğretim yılında ise 6 adet daha Z kütüphane öğrencilerimizin kullanımına sunulmuştur. Bu okullarımız; bugün açılışını yapacağımız Atatürk Ortaokulu ile birlikte Ardanuç Atatürk İlkokulu, Borçka Anadolu Lisesi, Hopa Kemalpaşa Ortaokulu, Şavşat Atatürk Ortaokulu ve Yusufeli Alanbaşı Ortaokuludur.” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Cirit, kütüphanenin açılışını okulun öğrencileri ile birlikte yaparak, bir süre kütüphanede incelemelerde bulundu.

Bu arada okulun 7/B sınıfı öğrencilerince okumanın önemi konu alan skeç esnasında bir öğrencinin heyecandan dili sürçmesi neticesinde duygulanarak gözyaşı ile yerine oturması salonda duygusal bir esintiye neden oldu.

Vali Cirit, gözyaşları arasında yerine oturan öğrencinin yanına giderek teselli etti.

Zenginleştirilmiş kütüphane konseptinde bilgisayarlar ile internet bağlantısı da bulunuyor.