Atatürkçü Düşünce Derneği Arhavi Şubesi Söyleşi Düzenledi

0
618
SAMSUNG CAMERA PICTURES

ARHAVİ – Atatürkçü Düşünce Derneği Arhavi Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda Hukukçu gençlerin sunduğu söyleşi düzenledi.

‘Kadın Hakları ve Günümüz Cumhuriyet Kadını “ konulu söyleşi ADD Arhavi Şube Başkanı Emine Hekimoğlu’nun yönetiminde Cumhuriyetin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler adına saygı duruşu yapılması ve ardından da İstiklal Marşı okunmasıyla başladı.

ADD Arhavi Şube Başkanı Emine Hekimoğlu açış konuşmasında “Mustafa Kemal Atatürk “İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan oluşur. Kabil midir bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki bir cismin yarısı toprağa bağlı kaldıkça, öteki yarısı göklere yükselebilsin?” “Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan biçim ve kılık ‘ta başarıdan çok; Işık’la, bilgi ve Kültür’le, gerçek Fazilet’le süslenip donanmaktır” demişlerdir. Bu nedenledir ki; Atatürk’ün görüşleri doğrultusunda Atatürkçü Düşünce Derneği Arhavi Şubesi olarak kadınlarımızla ilgili çalışmalar da yapmaktayız.

İlk olarak 2010 yılında yetişkin ama okuryazarlığı olmayan kadınlarımıza okuma yazma öğretimi yapmakla başladı çalışmalarımız. Zaman zaman da devam etmektedir.

7 Mart 2013 ‘de Bayraktar Kültür Merkezi’nde Kadın Hakları ve Kadınların Hukuki Sorunları ile ilgili Avukat Derya Şeşen Koyuncu ve psikolog Aysun Selimoğlu’nun katıldığı söyleşi yaptık.

7 Ekim 2014 Kurban Bayramı’nda Fındıklı Huzurevi Hasta Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bulunan 49 yaşlıyı ziyaret ettik. Üç saat onlarla sohbet ettik, dertleştik, şarkılar, şiirler okuduk, tulum çaldık, hoş vakit hoş geçirmelerini sağladık, hediyeler verdik.

11 Eylül 2015’te bu gün de burada söyleşiyi sunacak olan gururumuz, geleceğimizin ümidi hukukçu gençlerimiz Sezer Çakmak ve Gamze Okumuş ’un katkılarıyla ”Kadın Hakları ve Kadına Şiddet” konulu konferans düzenledik.

Şimdi yapacağımız ‘Kadın Hakları ve Günümüz Cumhuriyet Kadını’ adlı söyleşide dünyada kadın haklarının kazanım süreci, kadının toplumdaki yeri, cumhuriyet kadını, iş dünyasında kadının rolü ve demokrasi için kadın konuları ele alınacaktır.” dedi.

İlk konuşmacı İstanbul Maltepe Üniversitesi son sınıf öğrencisi Sezer Çakmak “Antik çağlarda, batıda, Osmanlı döneminde, Cumhuriyet döneminde kadın haklarının gelişimini anlattı. Seçme ve seçilme hakkını alan Türk kadının sosyal ve siyasal hakları elde etmeleri de aşamalı bir şekilde gerçekleşme sürecini; Türk kadınının çalışma hayatındaki yeri ve yapılan araştırmaları anlattı.

Daha sonra Atatürk Üniversitesi mezunu avukat Gamze Okumuş Cinsiyet eşitliği ve Kadına Şiddet konusunda konuşma yaptı.