Ayakları sakat doğan sıpa, tedavi için Artvin’e getirildi

0
130

Kahramanmaraş Elbistan’da ayakları sakat doğan bir sıpa, Gönüllüler Platformu üyesi hayvanseverler tarafından gerekli tedavisi amacıyla Artvin’deki merkeze getirildi.

Elbistan’da, hayvan severlerin kurduğu Gönüllüler Platformu, ayağı sakat doğan bir sıpa için seferber oldu. İlçeye bağlı kırsal Gökçek Mahallesi’nde sahipsiz bir eşeğin yavrusunun sakat doğduğu bilgisini alan Elbistan Gönüllüler Platformu üyeleri, hemen bölgeye gitti. Ön iki ayağındaki sakatlık nedeniyle yürüyemeyen sıpa, ilk olarak yaban hayvanlarının saldırısından korunması için mahallede hayvancılıkla uğraşan Mustafa Binboğa adlı vatandaşın ahırına götürüldü.

Gönüllüler Platformu üyeleri, bu şartlarda yaşaması zor olan yavruyu yeniden hayata bağlamak için arayışa girdi. Ülke genelindeki hayvan dernekleri ve veteriner klinikleri ile irtibata geçen gönüllüler, aradıkları çözümü Artvin ilinde buldu. Sıpanın tedavisinin, Hayvanları Doğayı İnsanları Koruma ve Yaşatma Derneği (HAYDİKO) tarafından kurulan Artvin Mucizeler Diyarı adlı çiftlikte yapılması kararlaştırıldı. Sakat yavru, Elbistan’dan yaklaşık 800 kilometre uzaktaki Artvin’le kurulan gönül bağı ile tedavi yolculuğuna başladı. Annesi ile birlikte kamyona yüklenen yavru, Artvin’e götürülerek Mucizeler Diyarı’na teslim edildi. Yavrunun burada ameliyat edileceği ve gerekirse de protez bacak takılacağı bildirildi.

Elbistan Gönüllüler Platformu üyeleri ise yaptıkları değerlendirmede; her canlının yaşam hakkının olduğu düşüncesiyle hareket ettiklerini söylediler.

Ön iki ayağı da sakat olan sıpanın, bu halde hayatta kalma şansının olmadığını belirten platform üyeleri, tedavi sürecinde hiçbir kurum ya da kuruluştan destek alamadıklarının altını çizdiler.

Yavrunun Artvin’e gönderilmesi ve tedavi masrafları için gerekli olan yaklaşık 8 bin liranın HAYKIDO tarafından karşılandığını ifade eden Elbistan Gönüllüler Platformu üyeleri, tek dileklerinin sıpanın sağlığına kavuşması olduğunu vurguladılar.

Artvin Mucizeler Diyarı ve Hayvanları Doğayı İnsanları Koruma ve Yaşatma Derneği (HAYDİKO) yetkililerine de teşekkür eden platform üyeleri, bu anlamlı çalışmada yer almanın kendilerini çok mutlu ettiğini söylediler