Bahtı kara göl | Şenol Taban

0
153

Şenol Taban

Aborjin duası var;

“Tanrım, değiştirilmesi gereken şeyleri değiştirebilmem için bana güç ver.

Tanrım, değişmez olanları kabullenmem için bana sabır ver.

Tanrım, nelerin değişebilir, nelerin değiştirilemez olduğunu anlayabilmem için bana akıl ver.”

BorckaKaragolSenolTaban2

Borçka Karagöl Aralık ve Atanoğlu (Klaskur) köyünün en önemli turizm alanıdır ve milli parktır. Uzun yazı okunmadığı için özet yazayım.

Karagöl’de bulunan restoranın işletmesini yoğun çaba ile 2015 yılında iki köy adına kooperatif olarak aldık. Kaymağını, yani iki personelle para makinası olan giriş ücretini kamu yöneticilerinin kurduğu vakıf alıyor, biz de 13-14 personelle yeme içme hizmeti veriyoruz ama Milli parklar müdürlüğü bize kan kusturuyor.

İkinci seneye “üstün yetenekli personel” ile zarar ederek girdik. Temmuz 2016 ortasında “yetenekli” olanları işten çıkarttık ve yeni yönetici ile zararsız sezonu kapattık. Her şeyin ve her yerin yöneticisi AKP Borçka belediyesi (Başkan Klaskur’lu idi) 2017 yılında hem giriş ücreti hem restoranı belediye adına aldı ve milli park görevlilerini bölgeden gönderdi. Kooperatif döneminde işten çıkarılan “yetenekli akrabalarını” işe aldı ve iki sene çiftlik gibi işletti.

BorckaKaragolSenolTaban1

2019 seçimlerini kaybeden belediye borçlu ve sözleşme ihlalleri ile yeni seçilen CHP belediyesine devretti.

Şu anda Borçka Karagöl konsomatris gibi kucaktan kucağa, masadan masaya dolaşmış, tekrar Artvin kamu yöneticileri vakfına teslim edilmiştir.

Değerli ağabeyim Rüştü Bozkurt en tehlikeli kültürün “Kasaba kültürü” olduğunu söylerdi. Çünkü, der ki bu kasaba kültürüdür “en yakınını ile yüz yüze düello yapmaz, arkadan pusu kurarak işini bitirir ve bununla övünür”.

Kaybettiğiniz değerlerle övünün,

Hayırlı olsun Aralık ve Atanoğlu (Klaskur) köylüleri, hayırlı olsun Borçkalı’lar.