Bakan Çelik: Milli Tarım Projesine Geçilecek

0
697

ANKARA – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2017’de Milli Tarım Projesi’ne geçileceğini ifade ederek, “2017-2018 yılında artık üretici neyi, ne zaman, nasıl ekeceğini ve ne imkanı elde edeceğini de bilen bir noktaya da gelmiş olacak, yaygın bir eğitim faaliyetini Türkiye sathında gerçekleştireceğiz” dedi.

Gittiği her bakanlıkta önemli hizmetlere imza atan Artvinli hemşerimiz Bakan Çelik, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Çelik, Milli Tarım Projesi ile ilgili bilgiler vererek, bitkisel üretimde havza bazlı üretim modeline geçileceğini, 941 havza belirlediklerini kaydetti. İthalata dayalı bir hayvancılık anlayışını ortadan kaldıracaklarının altını çizen Çelik, damızlık çiftliklerinin kurulacağını belirtti.

Yaklaşık 22 ili hayvan yetiştiriciliği bölgesi ilan edeceklerini ifade eden Çelik, oralarda yem bitkilerine çok ciddi destek vereceklerini bildirdi. Çelik, böylece bir tarafta yetiştirici bölgesi, bir tarafta besi bölgesi, bir tarafta da süt ve sanayi bölgesi olmak üzere Türkiye’nin üç bölgeden oluşacağına dikkati çekti.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda da bu konuları ciddi şekilde görüştüklerini dile getiren Çelik, şunları kaydetti: “Kurula gerekli sunumları yaptık ve hep beraber ittifakla şu kararı aldık, ‘Tarımsal üretimde bir karış toprağın zayi edilmemesi, en rasyonel şekilde toprakların kullanılması, hayvancılıkta kendi bünyesinde, kendi meralarında hayvanları yetiştiren bir ülke noktasına gelinmesi konusunda bir seferberlik içerisinde olacağız’. Şimdi ilk etapta baktığımız zaman nadasa terk edilmiş alanlar var, bu alanları küçülteceğiz, ekilmeyen alanları devreye koyacağız, bu arazileri toplulaştıracağız ve gerçekten ihtiyaç duyulan ürünün ihtiyacı en iyi karşılayacak arazide ekilmesi gibi teknik düzenlemeleri yaptığımız zaman ilk etapta 11 milyar liralık tarımsal hasılada artış bekliyoruz. 2017 yılında hemen bu sisteme geçiyoruz, 2017-2018 yılında artık üretici neyi, ne zaman, nasıl ekeceğini bilen ve ne imkanı elde edeceğini de bilen bir noktaya da gelmiş olacak, yaygın bir eğitim faaliyetini Türkiye sathında gerçekleştireceğiz.”

“Bu sene 117 milyon tonluk bitkisel üretim gerçekleşti”

Bu yıl 2015’e göre yüzde 2,3’lük bir artışla 117 milyon tonluk bitkisel üretim gerçekleştirildiğini dile getiren Çelik, azalma olmasına rağmen 20,5 milyon ton buğday üretimiyle Türkiye’nin ihtiyacının karşılandığını ifade etti.

Çelik, don ve tabii afetler neticesinde zarar gören üreticilere gerekli desteğin sağlanmasıyla ilgili de Maliye Bakanlığıyla bir çalışma sürdürdüklerini belirtti.

Gıdada sahtecilik ile ilgili caydırıcılığı artırmak için yasal düzenlemeyi hazırladıklarını ifade eden Çelik, insan sağlığını tehlikeye sokan herhangi bir üretim yerinin kapatılması, lav edilmesi, ürünlerin de imha edilmesi konuları yanında diğer tağşiş veya taklitle ilgili ürünlerdeyse cezaları 10 misli artıran bir düzenlemeyi Başbakanlığa gönderdiklerini söyledi.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda, Gıda Ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme Ve Değerlendirme Komitesi’nin nasıl bir şekil alması ve ne tür çalışmalar yapması gerektiğine yönelik konular üzerinde de durulduğunu belirten Çelik, “Bununla ilgili nihai çalışmaları biz Bakanlık olarak tamamladık, büyük ihtimalle Sayın Başbakan’ımız bu konuyla ilgili bir açıklamayı kendileri yapacaklardır veya talimatları olursa ilgili bakan arkadaşlarımız, bu Gıda Komitesi’nin yeni konumu ve işlevselliğiyle ilgili değerlendirmeyi ayrıntılı bir şekilde yapılacaktır” diye konuştu.