Barajda Çalışma Var, Nehir’de Su Yok

0
725

ARTVİN – Artvin’de Çoruh Nehri üzerine yapılan barajlarda can suyu bırakılmaması balıkların ölümlerine ve çevreye pis koku yayılmasına neden oluyor. DSİ tarafından inşa edilen ancak işletmesi Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Deriner Barajı ve HES’de yapılan kuplaj fideri akım trafosu değişim çalışmaları nedeniyle baraj kapaklarının kapalı olduğu ve bu nedenden nehir yatağına su verilemediği açıklandı.

Nehir Kıyısındaki esnaf ve vatandaşlar pis kokudan şikâyetçi

Deriner Barajı başta olmak üzere Çoruh Nehri üzerine inşa edilen barajlarda baraj kapaklarının kapatılarak enerji üretilmesi esnasında nehir yatağına can suyu bırakılmaması balıkların ölümüne neden olurken çevrede kötü kokularla sağlığı tehdit ediyor.

Bölgede esnaflık yapan Şevki Dengiz, yetkililerden nehir yatağına can suyu bırakılmasını talep ederek şunları söyledi. Dengiz ;” Artvin esnafı olarak Çoruh sularının tamamen kesilmesinden rahatsızız. Gördüğünüz üzere suların tam çekilmesiyle Çoruh’ta yaşayan hayvan cinsleri balıklar başta olmak üzere ölüp gitmekte. Telef oluyorlar. Ayrıca yine Çoruh’un çekilmesiyle birlikte etrafa yayılan pis kokunun yöre insanını rahatsız ediyor. Bunu dile getirerek yetkililerden bu suyun tamamen değil de bir can suyu bırakılarak çevreye doğaya hayvanlara zarar vermemesinin önüne geçilmiş olur ” dedi.

Trafo Çalışmaları Nedeniyle Nehir Yatağına Su Verilemiyor

DSİ tarafından inşa edilen ancak işletmesi Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Deriner Barajı ve HES’de yapılan kuplaj fideri akım trafosu değişim çalışmaları nedeniyle baraj kapaklarının kapalı olduğu ve bu nedenden nehir yatağına su verilemediği açıklandı.

Artvin Elektrik Üretim A.Ş. yetkililerinden aldığı bilgiye göre baraj elektrik üretim sahasında revizyon çalışmaları ve akım trafosunun yükseltme çalışmaları yüzünden kapakların kapatıldığını çalışmanın ekim ayı ortalarına kadar devam edeceği öğrenildi. Konuyla ilgili olarak Artvin Elektrik Üretim A.Ş. tarafından gerekli izinlerin alındığı ve ilgili kurumlara da çalışmaların başlayacağına ilişkin bilginin verildiği ifade edildi.

Çalışmaların gerçekleştiriliyor olması nehir yatağında can suyu ile beslenen balıklar için hayati önem arz ederken, su verilememesi balıkların bu bölgede yaşayamamalarına neden oldu. Su verilmediği için dere yatağında biriken kirlilikte çevreye kötü koku yayılmasını sağlarken, vatandaşlar biran önce çalışmaların son bularak nehir yatağına yeniden su verilmesini bekliyorlar.