Başbakan Davutoğlu Açıkladı: TANAP Projesi Hızlandırılıyor

0
TANAP'ın güvenliği farklı yöntemlerle sağlanacak

Başbakan Davutoğlu, Aliyev ile düzenlediği ortak basın toplantısında “TANAP’ın planlandığı gibi 2018’de değil daha tez vakitte gerçekleşmesi için mutabakata vardık” dedi.

Hayati Akbaş

ANKARA-Başbakan Davutoğlu, Aliyev ile düzenlediği ortak basın toplantısında “TANAP’ın planlandığı gibi 2018’de değil daha tez vakitte gerçekleşmesi için mutabakata vardık” dedi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere bugün Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu ve başkanlığındaki heyet, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi. Kabulde konuşan Aliyev, Azerbaycan ve Türkiye’nin tüm meselelerde aynı yerde durduğunu söyledi.

AZERİ GAZININ GELİŞİ ÖNE ALINDI

Başbakan Davutoğlu da göreve gelmesinin ardından KKTC’den sonraki ilk yurtdışı ikili ziyaretini Azerbaycan’a gerçekleştirdiğine vurgu yaparak, “TANAP’ın planlandığı gibi 2018’de değil daha tez vakitte gerçekleşmesi için mutabakata vardık” dedi.

tanap (5)PUTİN’E ÇAĞRI

Konuşmasında Putin’e de seslenen Davutoğlu, “Rusya’ya sesleniyorum. Söylem düzeyindeki tansiyonu düşürelim. Rasyonel iki komşu ülke olarak masa başında sorunların çözülmesi bizim istediğimiz yöntemdir. Putin söylem düzeyindeki ithamlarına son vermeli” şeklinde konuştu.

TANAP PROJESİ HIZLANDIRILIYOR

TANAP Projesi’nin planlandığı gibi 2018’de değil daha tez vakitte olmasını istiyoruz. Bu projeyle Bakü’yü Asya’nın parlayan yıldızı olarak görürüm. Nitekim Türkiye’nin 9 milyar dolar Azerbaycan’ın 4 milyar dolarlık bir yatırımı söz konusu. Hedefimiz ticaretimizi 15 milyon dolara çıkarmak. Medeniyet ve kültür adına da bir çok projemiz var. Savunma sanayi konusunda ortak projelerimiz devam edecek. Bu konudaki ortaklık bizim en çok önem verdiğimiz konulardan biridir.

“HER KONUYU GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ”tanap borulari hopaporta gelmeye devam ediyor (4)

Türkiye Rusya ile her konuyu görüşmeye hazırız. Farklı kanaatler sergilesek de konuşuruz. Bugün Çavuşoğlu ve Lavrov görüşecek. Türkiye şu ana kadar İran’a uygulanan, Suriye’ye, Rusya’ya uygulanan ekonomik ambargolara aynı ilkeli tutumu takınmıştır. Ekonomik ambargoların siyasi sorunları çözeceğine inanmıyoruz.

“TANSİYONU DÜŞÜRELİM”

Biz Rusya’ya yapılan ambargolara katılmamıştık. Ambargolar her zaman iki tarafa da zarar veriri. Rusya’ya sesleniyorum. Söylem düzeyindeki tansiyonu düşürelim. Rasyonel iki komşu ülke olarak masa başında sorunların çözülmesi bizim istediğimiz yöntemdir. Putin söylem düzeyindeki ithamlarına son vermeli.”

“BİZİM İHRAC YOLUMUZ TÜRKİYE’DİR”

Azerbaycan, Türkiye ve Avrupa’ya gazını gönderecektir. Bizim esas ihraç yolumuz bellidir bu Türkiye’dir. Türkiye üzerinden diğer Avrupa ülkeleridir. Türkiye ve Azerbaycan olarak gücümüze güç katarız, dostuz kardeşiz ve esas mesele de budur. Türkiye ve Azerbaycan olarak her zaman birbirimizi destekleyip, birbirimizin yanında olacağız. Biz dostuz, kardeşiz. Bütün meselelerde birbirimizi destekleyeceğiz.”