Başkan Orhan Borçka’da yapılan çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu

0
82

Borçka Belediyesi alt yapı çalışmaları devam ediyor. Aydınlar Mahallesi’ne İller Bankası tarafından bin tonluk su deposu yapılıyor. Borçka Belediyesi Ercan Orhan, “Aydınlar Mahallesi’ndeyiz. Ana depo yapılıyor, Kara Dağ’dan gelen su o depoya geliyor, o depodan da diğer depolara dağıtılarak Borçka su ile beslenmiş olacak” dedi.

Borçka Belediyesi alt yapı ve üst yapı çalışmalarına devam ediyor. Borçka Aydınlar Mahallesi’nde alt yapı çalışmalarında yer alan Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, seçim vaatlerinin en başına su sorununun çözüleceğini ve herkesin musluğundan su içeceğini yazmıştı. 3 yıl gibi kısa sürede önemli aşamalar kaydedildi ve 5 yıl içinde bu sorunu çözeceği sözünü tutacağını belirten Orhan, su alma yapısından, arıtmaya, şehir içi su şebeke borularının tümü ile değiştirilmesine, su depolarına, alt yapı, üst yapısına kadar tüm çalışmalar ile Borçka’nın büyük bir şantiyeye döndüğünü belirten Orhan, “Esnaf sorun yaşıyor, vatandaş sorun yaşıyor ama bizim bir sözümüz var zahmetsiz, rahmet olmaz diye. Umuyorum kısa süre içerisinde hepsinden kurtulacağız. Çok büyük şantiye haline dönen Borçka güzelliğe kavuşmuş olacak” ifadelerini kullandı.

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, yakında Borçka’nın su ile besleneceğini belirterek “Bugün 2023 yılının ilk günü ama bizim için yapılacak işlerin bir an önce bitirebilmek için işimizin başında olmamız gerekiyor. Şu anda Aydınlar Mahallesi’ndeyiz, ilçemizin büyük çoğunluğu bitti. Aydınlar Mahallesi için ana depo yapılıyor, Kara Dağ’dan gelen su o depoya geliyor, o depodan da diğer depolara dağıtılarak Borçka su ile beslenmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Aydınlar Mahallesi fiziki olarak çok zor bir coğrafya olduğunu belirten Orhan, “Yaklaşık iki aydır çalışma devam ediyor ve 10 gün içinde bu çalışmamız biter. Bu çalışmamız bittikten sonra bu bölge aynı zamanda koşullar açısından çok zor bir bölge ama biz bu bölgeden çalışmalarımızı yapmaya başladık. Mahalle insanları da büyük bir özveri gösterdiler. Döşenen borular test edildikten sonra üstünü betonla kapatıp bu yolu işler hale getireceğiz. Duvar çalışması, yol genişleme çalışmaları olacak” dedi.

3 yıl gibi kısa sürede önemli aşamalar kaydedildi ve 5 yıl içinde bu sorunu çözeceği sözünü tutacağını belirten Orhan, “Alt yapı çalışmaları biten yerlerde özellikle şehir içinde de parke taşı döşeniyor. Şehir içinin büyük kısmı bitmek üzere. Hepimiz sorun yaşıyoruz, nasıl yaşıyoruz? Esnaf sorun yaşıyor, vatandaş sorun yaşıyor ama bizim bir sözümüz var zahmetsiz, rahmet olmaz diye. Umuyorum kısa süre içerisinde hepsinden kurtulacağız. Çok büyük şantiye haline dönen Borçka güzelliğe kavuşmuş olacak. Borçka’da girmediğimiz mahalle, cadde, sokak kalmadı ve birde bunun üst yapısı yapılmasını düşünün, bu zor koşullar içerisinde durmadan çalıştık. Kendimize, vatandaşımıza söz verdik ve bunu bitirmek içinde elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Borçka’ya doğalgazın gelip gelmeyeceği hakkında konuşan Ercan Orhan “Vatandaşlarımız soruyor alt yapı çalışmaları yapılırken niye doğalgaz çalışması yapılmıyor diye. Bunu biz yapamıyoruz çünkü bunu ehli insanların yapması gerekiyor. Belediye olarak biz yapamayız ama her türlü çalışmayı gereken yerlere yazımızı yazdık fakat oradan şu anda genişleme alanı içerisinde Borçka’nın olmadığını ifade ettiler. Ama şöyle bir lobi oluşturabilir, Bütün siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, muhtarlarımız kim varsa herkes katkı sunalım gerekirse Ankara’ya beraber gidelim ve gerekli yerlerle iletişime geçelim Borçka’ya doğalgaz sağlayalım. Sadece belediyenin yapabileceği bir iş değil. Biz Borçka’daki işlerle ilgileniyoruz. Doğalgaz getirilmesi BOTAŞ’ın sorumluluğunda. Hopa ve Arhavi kapsama alanına alındı ama en az 3 yıl içerisinde bitmesi söz konusu değil. Oradan bize gelecek. Bugün baktığımız zaman 3 yıl 5 yıl gözüküyor Borçka’ya gelmesi konusunda” ifadelerini kullandı.