Bayraktutan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya Artvin’de alınan önlemleri sordu

0
218

CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılması isteği ile Artvin ili genelinde Koronavirüs pandemisine karşı alınan tedbirleri sordu.

Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan TBMM verdiği yazılı dilekçesinde “Gerek ülkemizde gerekse Artvin’imizde kamu idaresinin aldığı bütün önlemler salgının yayılımını önlemeye dönüktür. Nitekim virüs bütün ülkelerde ve ülkemizde gücünü yayılma hızından almaktadır. Bu konuda ülkemizde de büyük sıkıntı olduğu anlaşılmaktadır. Sağlık Bakanının açıklamalarına göre Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre bir hasta 2,6 kişiye hastalık bulaştırırken ülkemizde 1 hasta 16 kişiye hastalık bulaştırmaktadır.

Bu doğrultuda; Artvin İlinde kurulan İl Pandemi Kurulu ’da 28.03.2020 tarihli ilk kararda iller arasındaki ulaşımın sınırlanmasına, valilik iznine bağlanmasına, seyahat izni verilenlerin sağlık kontrollerinin terminallerde yapılmasına, şehir içi servis hizmetinin yapılmamasına karar verilmiş, alınan önlemlere uymayanlar hakkında cezai işlem yapılacağı da bildirilmiştir.

Her gün ölümler artıyor

İl Pandemi Kurulu’nun bu ilk kararından sonra da Borçka ilçemizde iki hastanın tespit edilmesi ile ülkemizde ilk defa bir ilçe merkezi ve akabinde iki köy tümüyle karantinaya alınmıştır. Alınan bütün önlemler bulaşma riski olan alanlardaki nüfusu azaltmaya, zorunlu olmayanların evlerinde kalmasına yöneliktir. Yine ülkemizde ölümlerin ve yayılma hızının tepe noktaya ulaşmadığı ve her gün ölümlerin ve vaka sayısının artarak devam ettiği de bilinmektedir.

Virüsle mücadelenin en önemli ayaklarından birisi de halkın doğru bilgiye erişimi ve önlemlerin alınması konusunda bilim kurullarının önerilerinin topluma en yaygın biçimde anlatılmasıdır.

Artvin halkı da ilgili önlemlerin en verimli şekilde hayata geçirilmesi adına İl Pandemi Kurulu’nun günlük bültenlerini ve alınan kararlarını en yaygın iletim sistemi ile evimizden çıkmadan öğrenmek istemektedir. Bu hususta Artvin ilindeki siyasi parti mensupları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri yukarıda bilgi edinme hakkı kapsamında İl Pandemi Kurulu Başkanlığına dilekçe yazarak başvuruda bulunmuşlardır.

 Bu Bağlamda;

1-    Artvin ili genelinde Koronavirüs Salgınına karşı alınan tedbirler nelerdir?

2-    Küresel çapta Koronovirüs Salgınına karşı alınan bütün önlemler toplumsal yaşamın her alanındaki bir arada insan sayısını azaltmaya dönük iken ve neredeyse bütün iş kollarında buna uyulmakta iken halen Murgul Maden’de ve Artvin Cerattepe ’de sürdürülen madencilik faaliyeti ile Yusufeli’nde sürdürülen baraj çalışması neden sonlandırılmamıştır?

 3-    İki hasta için bir ilçenin karantina altına alınması kararının verildiği olağanüstü şartlarda yüzlerce işçinin bir arada olumsuz koşullarda çalışıyor olması, bu işçilerin vardiya sonrası servislerle şehir merkezine getiriliyor olması ülke genelinde Koronavirüs Salgınına karşı aldığınız tedbirlerle çelişmekte midir?

4-    Bu zor süreçte büyük risk altında görevini ifa eden jandarma güçlerinin de halen ilgili işyerlerinin önünde bekletiliyor olmasının hem güvenlik zafiyetine hem de bu güvenlik güçleri arasında virüsün yayılma ihtimalini arttıracağı gerçeği ışığında bu uygulamaya ne zaman son vereceksiniz?

5-   İlgili maden faaliyetleri ve baraj inşaatında çalışanlar ile onlarla etkileşimde bulunan Artvin Halkı hangi gerekçeyle yok sayılmaktadır?

6-  Artvin ili ve ilçelerinde herhangi bir üniversite hastanesi, eğitim araştırma hastanesi ya da şehir hastanesi olmadığı gerçeği üzerine; olası bir vaka karşısında Karantina Bölgesi olarak zaten yetersiz koşullarda vatandaşlarına hizmet vermeye çalışan Artvin Devlet Hastanesi haricinde bir bölge belirlenmiş midir? Detayları kamuoyuyla paylaşır mısınız?

7-   Bakanlığınız nezdinde Artvin İl ve ilçelerinde bulunan Hastaneleri Koronavirüs Salgınıyla mücadele noktasında yeterli buluyor musunuz?

8-    Ülke genelinde yetersiz koşullar nedeniyle ‘‘en çok il dışına hasta sevki’’ gerçekleştiren iller arasında ilk sıralarda bulunan Artvin ilindeki hastanelerde Koronavirüs tespit KİT’i bulunmakta mıdır? Bulunmakta ise kaç adettir?

9-    Koronavirüsle mücadelede büyük önem arz eden solumum cihazı noktasında Artvin İli genelinde yeterli sayıda solunum cihazı bulunmakta mıdır?

10- Artvin ili genelinde günde kaç adet test yapılmakta olup; şu an itibariyle gün gün hasta sayısını ve hastane kapasitesinin doluluk oranını açıklar mısınız?

11-Ülkemiz genelindeki binlerce Artvinliyi ilgilendiren hususlar ışığında bölge halkının taleplerin yerine getirilerek mağduriyetlerinin giderilmesi, ilgili şirketlerin bölgedeki çalışmalarını durdurarak güvenlik görevlilerinin ilgili yerlerdeki nöbetinin sonlandırılması adına bir takvim açıklar mısınız?”