‘Ben Türkan Saylan’ Artvin’de sahnelendi

0
91

Cengiz Toraman’ın yazıp yönettiği Levent Üzümcü Tiyatrosu oyuncusu Şenay Gürler’in oynadığı “Ben Türkan Saylan” adlı Mert Fırat, Berna Laçin, Levent Üzümcü, Uğur Dündar, Ayşe Yüksel ve Yetkin Dikinciler’in dış ses verdikleri oyun Artrium AVM Kaçkar Düğün Salonunda kapalı gişe oynadı.

Artvin Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) üyelerinin ve gençlerinin de katkılarını sunduğu oyun tek perde olarak sahnelendi.

Binlerce gencin hayatına dokunan, cüzzamla mücadelede simge isim Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) kurucularından Prof. Dr. Türkan Saylan sahnede bir kez daha hayat buldu. ÇYDD’nin en uzun süre genel başkanlığını yapan Saylan’ı ünlü oyuncu Şenay Gürler sahneye taşıdı.

Artrium AVM Kaçkar Düğün Salonunda Levent Üzümcü Tiyatrosunun ‘Ben Türkan Saylan’ oyununun prömiyerine ev sahipliği yaptı. Tek perdelik müzikli oyun, Türkan Saylan’ın hayatını çocukluğundan itibaren ele alıyor. Tek kişilik tiyatro oyununda, Şenay Gürler seyirciye tüm duyguları içtenlikle aktarıyor ve hissettiriyor.

Oyun öncesi konuşma yapan Artvin ÇYDD Başkanı Nurcan Ay Katırcı, tiyatro izleyicilerine seslenerek çok mutlu olduklarını belirtti ve “Biz bu işe yeni başlayan Artvin Şubesi olarak başlarken endişelerimiz vardı. Hepimiz özellikle bu işe gönül veren Yönetim olarak yola Türkan Hocamızın sözü bizim şiarımızdı: ‘Ülkenin her neresinde bilime, demokrasiye, aydınlığa ve barışa susamız bir yürek varsa onun için ışığını asla söndürmeyeceksin. O ışığı ölüm sana bir saniye bile yakın olsa o ışığı ışıldatacaksın’ diyen bir insanın kurmuş olduğu bir derneğin üyeleri olmak, kurucuları olmak bizi gerçekten onurlandırdı. Böyle bir salonu doldurmuş olmak bizim için gerçekten çok önemliydi. Neden böyle bir salondayız buna da kısaca değinmek istiyorum. Tiyatro ekibimiz ile görüştüğümüzde Artvin’e gelmeyi çok istediklerini, bizimle bu paylaşımı yapmak istediklerini söylediklerinde biz salon arayışına girdik. Bu şehirde tiyatroyu keyifle izleyebileceğimiz salonlar var. Yaptığımız başvurularda bir gerekçe sunuldu, biz de takdiri size bırakıyoruz. Biz bu şehrin insanlarıyız. Bu şehirde kimler nereyi ne kadar kullanıyorsa bizim de o kadar kullanma hakkımız var. Ama vermezlerse biz nereyi istersek orayı bir sahneye çeviririz, orada birlikteliğimizi, dayanışmamızı göstermeye devam edebiliriz. Önümüzü bu şekilde kesemeyeceklerini buradaki kitle göstermiş oldu” dedi.

Saylan’ın hayatından kesitleri seyirciye aktaran Şenay Gürler, canlandırdığı Türkan Saylan’ı şu ifadelerle anlattı:

“Türkan Hanım çok önemli bir insan, çok önemli bir bilim insanı. Aynı zamanda çocukların okumasını, özellikle kız çocukların okumasına bu kadar büyük bir destek olduğu için, ÇYDD’yi kurduğu için, bu kadar savaşçıl bir kadın olduğu için, onu canlandırmak benim için bir onur açıkçası.”