Berta Köprüsü

0
709
berta-koprusu
berta-koprusu

Osmanlılar tarafından 19. yüzyılın ikinci yarısı yapıldığı tahmin edilen Berta Köprüsü, Artvin-Şavşat karayolunun 21. km’sinde, Berta Suyu üzerinde bulunmaktadır. 64 m uzunluğunda, üç gözlü ve düz yollu bir köprüdür. Günümüzde sağlam durumdadır ve halen kullanılmaktadır. Köprünün döşeme uzunluğu 64.20 m ortalama olarak genişliği 5.00 m ve yaklaşık 7.30 m yüksekliğe sahip olup üç gözlü ve yolunun düz olduğu köprüler grubuna girmektedir.

Güneydoğudan başlayarak hafif meyilli olarak devam eden köprünün tabliyesi asfaltlanmıştır. Köprü, her iki yandan 0.50 m yüksekliğinde ve 0.55 m genişliğinde taştan korkuluğu bulunmaktadır. Yuvarlak kemerle vurgulanan gözlerin her biri 9.15 m genişliğe ve 3.30 m yüksekliklere sahip olup iç yüzeylerin kemer başlangıç yerlerinde, karşılıklı simetrik olarak yerleştirilmiş beşer adet balbakan boşlukları görülmektedir.

Herhangi bir süsleme bulunmayan köprünün tüm yüzeyi birbirine yakın ebatlardan meydana gelen ve dış kısımları bombeli olarak işlenen düzgün taşlarla kaplanmıştır. Harç malzemesi dışa yansıtılmamıştır. Onarım geçirdiği anlaşılan korkuluğu, yüzeyden dışa hafif taşırılmış şekilde örülmüştür.