Beşinci havaalanı ne zaman açılacak?

0
875

Ateş İlyas Bassoy

 

Bütün dünyada iktidar ve muhalefet odaklarının türlü zaafları vardır.

Ancak sanırım sadece bir ülkede kasaba tüccarı cahil ve sahtekar bir iktidarla, IQ fakiri uçan Hollandalı bir muhalefet bir araya gelme mutluluğu yaşıyor.

Düşünün, Türkiye’de iktidar İstanbul’a üçüncü havalimanı yapmakla övünebiliyor.

Ve bir de şunu düşünün, Türkiye’de muhalefet “neden üçüncü havaalanı yapıyorsun?” diye muhalefet edebiliyor.

Garip ama bunu garipseyen bile yok.

İstanbul nüfusu 20 milyona dayanmış, Avrupa ve Asya ortasında devasa bir megapol.

Ve elinde biri 1920’lerde açılmış, biri “Kocaeli ve Bursa yükünü alsın” diye Kocaeli sınırına yapılmış iki havaalanı var.

Trakya, Kocaeli ve Bursa’yı da eklerseniz 35 milyonluk bir kitle sadece bu iki havaalanıyla ulaşım yapıyor.

Ve iktidar koltuğuna 16 yıl önce tek başına oturmuş bir iktidar partisi, şimdiye dek kırk kez bitirmiş olması gereken, çok gecikmiş bir işi yapacağı için oy topluyor. Adamların çapı bu.

Öte yandan tüm muhalefet odaklarından, CHP, HDP’yi geçtim, sağ partilerden bile, Saadet, MHP hatta kentlerdeki orta sağ oylara talip İyi Parti’den bile bir kişi kalkıp “Üçü bırak, beşinci havaalanı nereye yapılacak ulan?” diye sormuyor.

Muhalefet bu kadar şebelek olunca, iktidar meydanı öyle boş buluyor ki “Alamanlar havaalanımızı kıskanıyor yavvv” diye gevşek gevşek sallayabiliyor.

Ha evet, Almanya çok kıskanıyor.

Lan kurnaz tilki: Almanya’nın en büyük şehri Berlin, bizim Bursa kadar. Bak bakalım Berlin’de havaalanları nasıl?

Lan teraziyle oynayan pazarcı: Almanya’nın nüfusu Türkiye ile eşit ama nüfusu 1 milyonu geçen sadece üç kenti var. 25 Frankfurt bir İstanbul etmiyor, 50 Düsseldorf bir Marmara Bölgesi anca ediyor, bak bakalım bu kentlerde hava, kara ve tren ulaşımları nasıl?

Lan mukavvadan sucuk yapan büfeci: Almanya’da Üsküdar’ın nüfusunun yarısı kadar kentlerde bile senin Atatürk havalanın gibi havaalanları var. Alman senin neyini kıskansın, sürekli genleşen işkembeni mi?

Arkadaş yeşilci misin, havaalanına itiraz et, anlarım. Anarşist misin, “havaalanlarının canı cehenneme” de, saygı duyarım.

Ama siz hepiniz sağcı, piyasacı, kapitalizm yalakası düzen partilerisiniz, a benim kafasız muhaliflerim. Bu iktidara, zaten yapması gereken şeyler için hava atma, oy alma lüksünü niye veriyorsunuz? Niye?

45 yıl önce, Türkiye’de toplam 600 bin araç varken Boğaz Köprüsü ve Edirne Ankara E5 otobanı peşin parayla yapılmış.

Bugün Türkiye’de 40 kat fazla araç var, her araçtan ve akaryakıttan %100 vergi alınıyor ve üçüncü köprü 10 yıl ileriye borçlanarak daha yeni bitti, bağlantı yolları bile tamamlanamadı. Kap davulu koş köprüye.

Bu kadar beceriksiz, bu kadar tembel bir iktidar, sırf muhalefette bir tane taşaklı (veya kukulu) demogog olmadığı için, kendini fasulyeden nimet olarak pazarlayabiliyor ya.

Yok aga, AKP’de değil suç. Vallahi değil. Böyle muhtelif muhalif varken Almanya, Bağcılar’daki sulu enginar heykelini bile kıskanır.

Marmaray, Avrasya Tüneli, Üçüncü Köprü, Körfez Köprüsü. Hiçbirini Türkiye yapmadı, Kore, Japonya yaptı. Bir ülke 35 milyon kişiyi ufacık bir araziye yığarsa böyle ülkelerdeki ulaşım yatırımları resesyon içindeki zengin ülkeler için faizden daha fazla gelir getiriyor, Japon sen istemesen de seni bulup o köprüyü yapıyor.

AKP değil ÖDP iktidar olsa, bu köprülerin ve geçitlerin tamamı yapılacaktı zaten. Japon hep aynı Japon çünkü… Sadece belki, bilet fiyatları böyle yağlı kazık olamazdı, o kadar.

Bırak bana laga luga yapmayı fareli köyün kavalcısı: Marmara’daki dört ve beşinci uluslararası havaalanları projeleri nerede ve ne zaman bitecekler, onu anlat bana.