Binler Hopa’da 1 Mayıs Mitingi’nde buluştu

0
601

1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları Hopa ilçesinde Cumhuriyet Meydanında coşkulu bir şekilde kutlandı. Kutlamalara; KESK ve DİSK üyesi sendikalar, Eğitim-Sen, SES, Belediye-İş, Tüm Emekliler Sendikası Hopa Şubesi, Enerji-Sen, Halkevi, Liseli Genç Umut, HDP, ESP, TİP, Emek Partisi, Birleşik Haziran Hareketi, Hopaspor Taraftarları, CHP Hopa, Kemalpaşa ve Arhavi  İlçe Örgütleri, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek ve CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz ve Artvin İl Genel Meclisi Üyesi Murat Özçep katıldı. Mitinge ayrıca Kadın Savunma Ağı, Hopa Komiteleri ve UMUT-Sen ve vatandaşlar katıldılar. Hopa eski hastane yerinde toplanan katılımcılar, kortej oluşturarak Turgay Ciner Caddesi üzerinden Cumhuriyet meydanına kadar çeşitli sloganlar atarak yürüdü. “Her yer Hopa, Her yer Direniş, Yaşasın 1 Mayıs” sloganları altında Cumhuriyet meydanında toplanan katılımcılar burada da 1 Mayıs içeren sloganlar atmaya devam ettiler. 

Cumhuriyet Meydanındaki kutlamalar tertip komitesi tarafından programlandığı gibi saat 15.00 de Devrim Şehitleri ve 1 Mayıs’ta hayatlarını kaybedenler anısına 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı.

DİSK adına Murat Yılmaz, Belediye-İş adına Kader Bilgin Konuşmacılar AKP İktidarının uygulamalarını, hak gasplarını, Son olarak gündeme getirilen Kıdem Tazminatı projesine sert tepki göstererek Kıdem tazminatı bizim Kırmızı Çizgimizdir, elinizi Kıdem Tazminatımızdan çekin” diye konuştular.

Ak parti İktidarının sendikaları etkisiz hale getirme çalışmalarına aralıksız devam ettiğini, rant ve yandaşa peşkeş çekme politikalarının ve uygulamalarının artarak devam ettiğini, hayatın her alanında gericileşmenin doludizgin gittiği ülkede dindar nesil, dindar gençlik yetiştirme adına okullarda, üniversitelerde kendinden olmayan öğretim görevlilerine bile tahammül edemediği ifade edildi.

Hopa’daki 1 Mayıs mitinginde konuşmaların sona ermesi ardından Müzik topluluğu tarafından söylenen parçalar eşliğinde Mitinge katılanların topluca horon oynayıp halaylar çekmesi ile sona erdi.

Hopa’da düzenlenen 1 Mayıs Mitinginde Polis geniş güvenlik önlemi alması gözlerden kaçmadı ve miting olaysız bir şekilde sona erdi.