Bitmeyen tünel yapmışlar: Cankurtaran tüneli 8 yıldır bitmedi

0
1163

Artvin’i Anadolu’ya bağlayacak olan ve 26 ayda bitirilmesi planlanan Cankurtaran Tüneli geride kalan tam 8 yıldır tamamlanamadı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanı olduğu dönemde ‘’Ferhat ile Şirin’i buluşturacağız” diyerek 2010 yılında temelini attığı Artvin’deki Cankurtaran tüneli, aradan geçen 8 yıla rağmen tamamlanamadı.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan yaptığı açıklamada, “Geçen yıl aralık ayında, Başbakan Artvin’e gidip, müjde diyerek, ocak ayının sonunda tünelin açılacağını söyledi. Şubat ayının ortasına geldik, hâlâ tünel ortada yok” dedi. Yıllardır tünelin ne zaman biteceğini soran Ulaştırma Bakanı’ndan cevap alamayınca sağlık ve tarım bakanlıklarına önerge veren Bayraktutan, konuyu TBMM gündemine getirdi. Bayraktutan, 29 Ekim 2010’da temeli atılan Artvin’i Hopa’ya bağlayan ve 8 yıldır bitirilemeyen Cankurtaran Tüneli için TBMM’de yaptığı açıklamada ‘’Tünel dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapılan sözleşme uyarınca 26 ayda bitecekti; aradan 87 ay geçti. Yaklaşık 60 aylık bir gecikme var ama tünel ortada yok” dedi.

CAN KAYIPLARI SON BULSUN

Aralık ayında Artvin’de yapılan AKP kongresinde Başbakan Binali Yıldırım’ın ocak ayı sonunda tünelin açılacağını söylediğini belirten Bayraktutan, “Şubat ayı geldi, ama tünel ortada yok. Başbakan’a yanlış bilgiler verip Artvin halkının mağduriyetlerine yol açan bu tünelin 60 aydan fazla gecikmesine yol açan anlayışı kınıyorum. Tünelin bir an önce açılması ve can kayıplarının son bulması lazım” diye konuştu.

900 GÜNDE BİTİRİLECEKTİ

Cankurtaran Tüneli’nin temeli atıldığında 900 günde bitirilmesi hedeflenmişti. Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ilgili firma yetkilileriyle görüştü ve vatandaşların önünde el sıkışarak, 2 yıl 2 ay içinde tamamlanma sözü aldı. Temel atma töreninde konuşan Yıldırım “Sizlerin yarım asırlık hasretini sona erdiriyoruz. Ferhat’ın Şirin’le buluştuğu gibi bu tünelle Hopalılar Borçkalılar ile Artvinliler, Ardahanlılar ve Erzurumlularla buluşacak. Artvin’in çilesini 3 yıldan kısa bir süre sonra tünel bitecek ve Türkiye’nin en uzun tüneli olma özelliğini taşıyacak. Rize Ovit Tüneli’nin iki mislinden daha uzun olacak. İşte dağları deleriz, Karadeniz’i Anadolu ile buluştururuz” demişti.