Bölgemizde son yıllarda ortaya çıkan biyolojik felaket üzerine

0
710

Hasan Azaklı

Doğu Karadeniz’de 2007 yılından sonra görülen ve birkaç yıldır çoğalan, ‘Ricania simulans’ adlı kelebek türü böcek, tarım ürünlerini hızla tehdit etmeye başlamış bulunmaktadır. Vücutları genellikle açık gri renkte olan ve rahatsız edildiklerinde hızla zıplayabilen kelebeklerin, tarım alanlarında özellikle suyunu emdikleri ürünlerin kurumasına neden olmaktadır.
Rusya’dan geldiği tahmin edilen ve buradan Gürcistan’a yayıldıktan sonra Karadeniz Bölgesi’nde etkili olmaya başlayan ‘Ricania Simulans’la mücadele için ne yazık ki henüz bir ilaç bile geliştirilememiştir.
Bu felakete karşı görev ve sorumluluğu bulunan kurumlar ne bir açıklama yapmaktadır, ne de önlem için gerekli girişimler yapılmaktadır. Sadece görünümü ve günü kurtarmak için çalışma yapılıyor havası verilmek istenmektedir. Bölgemizde meyve ve sebzelere musallat olan ‘Ricania simulans’ adlı böceğe karşı ne üniversiteler, ne İl ve ilçe tarım müdürlükleri, ne de Tarım Bakanlığı ciddi bir çalışma yapmaktadır.
Gerçekten Karadeniz’deki tarımsal alanlarda tarımla uğraşan, meyve ve sebzecilik yapan üreticiler çok zor bir durumla karşı karşıyadırlar. Vatandaş oluşan bu felakete karşı ne yapacağını bilemez hale gelmiş durumdadır. Bu konuda  görevli yetklililer ve etkililer özellikle İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri tam bir üç maymunu oynamaktadır. İlgili müdürlüklerin bürokratları sadece masa başına çöreklenmiş, hiçbir şey üretmemekte, vatandaşa yol göstermemekte, döner koltuklarında çok çalışıyoruz havası vermekten başka bir iş yapmamaktadırlar. Bu felaketle ilgili bir inceleme, bir gözlem, bir araştırma yaptıkları konusunda kamuoyunu bilgilendirici bilgi dahi sunmamaktadırlar.
Bunu bile gereksiz görmektedirler. Resmi dairelerde bürolarda masa başında mesailerini doldurmakta, alanda ne olduğu, bu felaketin hangi meyve veya sebzeyi ne derece etkilediği konusunda bile  basit bir alan araştırması bile yapmamaktadırlar. Acaba bu konuda etkin ve bilimsel bir araştırma yapıldı da, bizler mi duymadık? Basına bu konuda kamuoyunu bilgilendirici veriler sunuldu da bizler mi okuyamadık?
Bu hususta ilgili kurumların bürokratlarını bir kez daha görev ve sorumluluklarını yerine getirmeleri için göreve davet ediyorum. Üreticinin ve bölge insanının başına bela olan bu duruma lütfen müdahale edin. Çözüm yolu arayın. Eğer yaptığınız iş veya işlem ve de bilimsel çalışma varsa kamuoyu ile paylaşın. Bu böcek istilası makam odalarınızı istila edince mi o tatlı koltuklarınızdan kalkıp dışarıda ne olduğuna bakma zahmetinde bulunacaksınız?