Borçka Barajı Gölü Üzerine “Zipline” Kuruldu

0
714

ARTVİN – Artvin’de Çoruh Nehri üzerindeki Borçka Barajı gölü üzerine kurulan ve Karadeniz’in tek parçalı en uzun “Çoruh Ziplinen” tesisi düzenlenen törenle hizmete girdi.

Artvin- Borçka karayolunun yaklaşık 15. kilometresinde Artvin Belediyesi Marina Sosyal Tesisleri Artvin Sofrası ile Artvin merkez ilçeye bağlı Sümbüllü (Sinkot) Köyü arasındaki Borçka Barajı gölü üzerine yapılan ve yüksek bir noktadan, alçak bir noktaya bağlanmış çelik halat vasıtası ile emniyet kemeri takarak, kişinin kendi ağırlığı ve yerçekimi yardımıyla kayma işi olan zipline bağlantısı, Çoruh Nehri baraj gölü üzerinde 385 metre gidiş, 385 metre geliş olarak inşa edildi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, yaptığı konuşmasında, 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesi belediye başkanlığına aday olduğunda “Artvin’i uçuracağız” dediğini hatırlattı.

Açılışa, Artvin Valisi Muhterem İnce, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, İl Özel İdare Genel Sekreteri Orhan Yazıcı, bazı daire amirleri, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Çoruh nehri baraj gölü üzerine yapılan ‘Çoruh Zipline Hattı 385’ metre gidiş 385 metre geliş olmak üzere Karadeniz’in tek parçalı en uzun Zipline hattı özelliğini taşıyor. Artvin’in turizmine de büyük katkı sunması bekleniyor.

Artvin belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, konuşmasında, Artvin’in turizmi ve eğitimi kendisine vizyon olarak belirlediğini ifade ederek bu doğrultuda Artvin için en önemli adımlardan birisinin doğa ve spor turizminin geliştirilmesi olduğunu söyledi.

Başkan Kocatepe, bu doğrultuda Artvin Belediyesi Marina Tesislilerini su sporlarının yapılabileceği, barajlarımızdan da sadece elektrik değil, aynı zamanda turizm konusunda da faydalanmanın adımlarını attığını söyleyerek, marina sosyal tesislerini konaklama ve sosyal tesislerin de içinde bulunduğu bir hale getirdiklerini belirtti.

Kocatepe, “Şimdi bu sporların yapılması için tesislerimizi oluşturmaya başladık. İşte açılışını yaptığımız Zipline tesisi bunlardan biri. Artık barajlarımızdan da sadece elektrik değil, aynı zamanda turizm konusunda da faydalanmanın adımlarını atıyoruz. Zipline’de Karadeniz’in en uzun hattını yaptık. Yine güvenlik noktasında, çift makaraya bağlı en güvenli tesisini yaptık. Türkiye’nin son 15 gündür üzerine çöken kara bulutlara inat her zamankinden daha çok çalışıyoruz. Bizim gecemiz gündüzümüz yok. Çalışırız, çalışırız, çalışırız. Duracak vaktimiz yok. Kimse hizmetlerimize engel olamayacak” dedi.

Artvin Valisi Muhterem İnce ise, böylesi bir açılışta olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti.

Artvin’in geleceğinin ilde yapılacak turizm çalışmalarına bağlı olduğunu kaydeden Vali İnce, “ İlk hedefimiz Artvin’de turizmi geliştirmek kalkındırmak, değişik alanlarda turizm fırsatlarını oluşturmak ve turizm alanında zenginleşmeyi sağlamak. Artvin’de turizmi geliştirmek için barajları da kullanmak gerektiğini ifade etmiştik. Barajlar üstünde yapılacak her türlü turizm faaliyeti Artvin’e katkılar sağlayacaktır. Bu projeyi de bu anlamda değerlendirmek lazım. Artvin’e değişik bir heyecan katacağına inanıyorum. Buna vesile olanları kutluyorum” dedi.

Vali İnce, bu tür çalışmalarla Artvin’e turist çekmeye, turizmi canlandırmaya gayret edeceklerini kaydederek yapılan Zipline hattının Karadeniz’de ki en büyük zipline hattı olacağını dile getirdi.

Çoruh Zipline Hattının kurdela kesiminin ardından Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, ilk denemesini yaparak 385 metrelik halattan baraj gölünün üzerinden karşıya geçerek dönüş hattından geri geldi.

Tesisin açılışının ardından Vali İnce, Belediye Başkanı Kocatepe, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Salih Avcı, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne ait arama-kurtarma botu ile gölde bir süre gezinti yaptı.

Bu sözleriyle hizmetlerin ne kadar hızlı olacağını anlatmaya çalıştığını kaydeden Kocatepe, “Geride bıraktığımız 2,5 yıl içerisinde bu sözün altını dolduran hizmetler yaptık. Altyapı, yol, üst yapı ve sosyal hizmetlerden 35 projemizi hayata geçirdik, 12 projemiz de bitmek üzere. Mecazi anlamda da Artvin’i uçurma işini Marina Sosyal Tesislerimizde Çoruh Ziplene Projesi ile başarmış olacağız.” dedi·.

Başkan Kocatepe, “Artvin’in gençlerini belediyemiz sosyal tesisleri içerisinde bulunan Çoruh zipline uçuş merkezine bekliyoruz. Mecazi anlamada Artvin’in çocuklarını uçurmak istiyoruz. Bu en güzel adrenalin sporu. Hem dinlendiriyor hem de sizi farklı bir atmosfer içerisinde heyecanlandırıyor. Artvin insanı her şeyin en güzeline layıktır. Bu projemizi hayata geçirdik, inşallah bundan sonraki hedefimiz suya inen uçaklarla Artvin’i bir kez daha uçurmak. Herkesi Artvin’e zipline heyecanına bekliyoruz.”

Başkan Kocatepe, özel sektör tarafından işletilecek ziplinenin, test çalışmaları tamamlandıktan sonra ücret karşılığı hizmet vermeye başlayacağını da sözlerine ekledi.