Borçka Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi: En düşük maaş 3770 lira

0
131

Borçka Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Sözleşmeye göre belediye çalışanlarının taban yevmiyesi 98 liradan 145 liraya yükselirken en düşük maaş da brüt 3770 lira oldu.

Artvin’e bağlı Borçka ilçesinde belediye ve sendika arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi imzalandı. 59 çalışan bulunan Borçka Belediyesi Personel Limited Şirketi’nde taban yevmiyesi standart olarak 145 lira, bekar çalışanların en düşük maaşı 3770 lira, evli çalışanların ise 4300 lira şeklinde güncellenirken 60 gün yevmiye ve sosyal haklarda da iyileştirme gerçekleştirildi.

‘DEVLETİN VERDİĞİ ZAMDAN FAYDALANAMADIK’

whatsapp image 2020 11 05 at 12 rmkI
Resul Yazıcı

Kanun Hükmünde Kararname ile artık limited şirketi olarak çalıştıklarını belirten Belediye-İş Sendikası temsilcilerinden Resul Yazıcı: “Biz belediyenin kendi şirketinde ilk işe başladığımız zaman asgari ücretin yüzde 40’ı şeklinde zam alıyorduk. Daha sonra bu yüzde 40 zammından faydalanamadık. Bizim maaşlarımız yüzde 4 yüzde 4 şeklinde zamlandı. İki yıl boyunca bu böyle devam etti. 2700 lira maaş alıyorduk. Bize sözleşme için bir süre verilmişti, bu da altıncı ayda doldu. Başkanımız bize bir yakınlık gösterdi, bu durumlarda ve bu parayla çalışılmayacağını bize bildirdi. Kendisi de bize yardımcı oldu. 98 lira almış olduğumuz günlük yevmiyemiz 145 lira oldu” şeklinde konuştu.

‘İNSANLIK ONURUNA YAKIŞIR KOŞULLAR OLUŞMASINI İSTEDİK’

whatsapp image 2020 11 05 at 12 4Hta
Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan

Toplu iş sözleşmeleri öncesinde imkanlar dahilinde nasıl bir artış gerçekleştirilebilir diye araştırma yaptıklarını belirten Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan şöyle konuştu:

“Ayakta durabilmek için koşulların ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Emekçi kardeşlerimizin emeğinin karşılığını ne kadar versek azdı. Fakat koşulları maksimum düzeyde zorlayarak; arkadaşların insanca ve onurlu bir şekilde yaşamaları için elimizden geleni yaptığımıza inanıyoruz. Umuyoruz çalışan arkadaşlarımız da bundan memnun kalmışlardır. Amacımız burada, ezilen emekçi arkadaşlarımın yanında durabilmek. Ekonomik koşulları da göz önünde bulundurmamız gerekiyordu. Arkadaşlarımızın memnuniyeti ve motivasyonu bizim için önemli. Motive olmayan, ekonomik sıkıntıları olan bir insanın çalışamayacağını biliyoruz” ifadelerini kullandı.