Borçka Karagöl’de göz boyama!

0
890

Artvin Borçka Tabiat Parkı’nda yer alan ve bin 800’lü yıllarda Aralık Deresi’nin, heyelan sonucu önünün kapanmasıyla oluştuğu bilinen Karagöl, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Son yıllarda Aralık Deresi’nin taşıdığı alüvyonlarla dolan gölün yaklaşık 6 dönümü yok oldu, 30 metre olan derinliği 8 metreye düştü. Karagöl’ün alüvyon tehdidine karşı önlem alınmaması halinde yok olma riski üzerine harekete geçen Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize 12’nci Bölge Müdürlüğü, Karagöl’ü kurtarmak için eylem planı hazırladı. Devlet Su İşleri (DSİ) ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında Karçal Dağı eteği ile Aralık Deresi üzerinde tersip bendi inşa edildi, ağaç ve taşlarla yapılan özel menfezlerle gölün alüvyonla dolması engellendi. Eylem planı kapsamında derinlik ölçümü yapılacak gölün dolan alüvyonları da boşaltılacak.

Gölün çevresi de ahşapla desteklenen yürüyüş yolları ile donatıldı. Karagöl’ü kurtarma operasyonu olarak lanse edilen uygulama, Aralık Deresi üzerine yapılacak HES’ten sonra bir anlamı kalmayacak. Çünkü HES kurulduktan sonra alüvyonları taşıyan derede su akmaz olacak. Karagöl’ü besleyen su kaynağı ‘can suyu’ diye adlandırılan suyla beslenemeyecek. Dolayısıyla bu operasyonun göz boyama operasyonu olduğu değerlendiriliyor.