Borçka Toplum Sağlığı Merkezi Seminerleri

0
788

BORÇKA-Borçka Toplum Sağlığı Merkezi bayanlara yönelik Meme Kanseri ve Organ Bağışının önemi hakkında bilgilendirme semineri verildi.

Borçka Halk Eğitimi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü konferans salonunda çalışan ve ev hanımlarına yönelik Toplum Sağlığı Merkezi Eğitim Hemşiresi Elmas Atan Akın seminer verdi.

Toplum Sağlığı Merkezi Eğitim Hemşiresi Elmas Atan Akın bayanlara yönelik verdiği seminerin ardından yaptığı açıklamada; “Kadının yaşına göre, kendi kendine meme muayenesi yaparak anlayabileceğini, Menstrüasyon (adet) gören, 20 yaş üzeri kadınlarda aylık olarak âdetin başlangıcından sonraki 5. ve 7. gün yapılması, adet görmeyen kadınlarda (gebelik, laktasyon, menopoz) her ayın belirli bir günü (her ayın ilk günü vb.) yapılması önerileri ile Meme Kanseri konulu sunumu ile geniş çaplı bilgiler sunduk. Sunumlar sırasında katılımcı bayanlarımıza bilgilendirici broşürler dağıttıklarını, katılımcılar tarafından yöneltilen sorulara karşılıklı soru cevap şeklinde sunumun faydalı olduğunu ve biz toplum olarak sağlığımızı önemsemediğimiz için, yakalandığımız hastalıklardan kurtulmak için bazen geç kalabiliyoruz, kendi vücudumuzun doktoru da kendimiz olmalıyız” ifadelerine yer verdi.