Borçka Toplum Sağlığı Merkezi’nden Kanser Taraması

0
1091

BORÇKA-Borçka Toplum Sağlığı Merkezi tarafından bayanlara yönelik “Rahim Ağzı Kanseri” taraması ile ilgili duyuru yaptı.

Borçka Toplum Sağlığı Merkezi tarafından yapılan duyuruda; “Rahim Ağzı Kanseri Taraması 30 yaşından 65 yaşına kadar her 5 yılda bir ücretsiz olarak yapılır. Tarama için rahim ağzından sürüntü örneği alınıp mikroskopla incelenir. Bu tetkike smear testi denir. Smear parça alma işlemi(biyopsi) değildir, sadece sürüntü alınır. Bu yüzden gayet basit ve ağrısız bir tetkiktir. Rahim ağzı kanseri için 10 sene öncesinden bilgi veren bir tetkik olup aynı zamanda genital bölge enfeksiyonları içinde tanı koydurucudur. Borçka Toplum Sağlığı Merkezinde bu işlem genel merkezde eğitim tecrübeli hemşire ve ebemiz tarafından her salı/çarşamba günü yapılmaktadır. Smear yapılabilmesi için hamilelik şüphesi olmamalıdır. Mamografi için başvuran hastalarımıza Artvin Devlet Hastanesinden randevu alma işlemi Toplum Sağlığı Merkezinden yapılır.

3 Şubat 2016 Çarşamba günü saat 09.00’da Rahim Ağzı Kanseri ile ilgili kampanya kapsamında taramamız vardır. Tüm hedef kitlemiz Borçka Toplum Sağlığı Merkezimize davetlidir. Unutmayın erken tanı hayat kurtarır” diye açıklamalarda bulunuldu.