Borçka’da Afet Konutu Kura Çekimi Töreni Yapıldı

0
533

BORÇKA – Borçka Acarlar MYO Konferans salonunda yapılan kura çekimine Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, Acarlar Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yardımcısı Doç. Dr. Muhammed Ardıç, AK Parti Borçka İlçe Başkanı Şükrü Ertürk, muhtarlar ve hak sahipleri katıldı.

Kura çekiminden önce Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek yaptığı konuşmada; “Değerli hak sahibi vatandaşlarım, bölgemiz olarak çok afata maruz kalan bir bölgede görev yapıyoruz. Sizler de bu bölgede yaşıyorsunuz. Tüm bu afetlere rağmen bu yatırımları yapabilen bu engellerin koyulmasına rağmen geçtiğimiz hafta Cuma günü terör örgütü tarafından darbe girişimlerinde bulunmasına rağmen böyle yatırımları yapabilen devletimize Allah zeval vermesin diyorum. Biz afetlerin olmasını arzu etmiyoruz. Göreve geldiğimden bu yana iki tane 24 Ağustos ve 11 Kasım afatları olmak üzere iki tane büyük afat geçirdik. Bunlarla ilgili çalışmalarımızı aralıksız devam ediyoruz, az önce müdürümüzün de bahsettiği gibi 1980 yılından bu yana mağdur olmuş ailelerin bugün bir nevi kura törenini yaparak dairelerinizin numarasını ve katları belirlendi. Biz bu töreni çok büyük bir şey olmasını arzu etmedik, öyle planlamadık, anahtar teslim töreninde inşallah çok güzel bir katılımla, sayın bakanlarımızın da katıldığı bir program düşünüyoruz. O yüzden dolayı programın gölgelenmesini istemedik. Ben de sizlerin aranızda bu mutlu günde bulunmak ve heyecanınıza ortak olmak istedim. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun, tekrardan Allah devletimize zeval vermesin, emeği geçen tüm herkese de teşekkür ederim” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Borçka Noter Vekili Murat Çorbacı tarafından daha sonra kuraların çekimi hakkında bilgilendirme yapılmasının ardından 102 konutunun Noter huzurunda kura çekimleri gerçekleştirildi.

Ardından, Artvin İl Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı İl Şube Müdürü Kemal Şenlioğlu tarafından 102 afet konutu hakkında vermiş olduğu bilgilendirmede; “Artvin İli Borçka İlçesi Çifteköprü, Demirciler, Düzköy, Fındıklı, Güreşen, Kaleköy, Şerefiye, Güzelyurt, Alaca, Civan, Kaynarca, Maral köylerinde meydana gelen veya gelmesi muhtemel olan heyelan ve su baskını afetine maruz kalan ailelerden hak sahibi kabul edilen aileler için İl Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Artvin İli Borçka İlçesi merkezinde afet projesi kapsamında yaptırılan toplam 102 konutun noter huzurunda kura çekimi gerçekleştirildiğini” söyledi.

Şube Müdürü Şenlioğlu; “Mart 2014 yılında temeli atılan 102 adet konutun birkaç hafta içerisinde gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından hak sahiplerini anahtar teslimi yapılacağını” ifade etti.