Borçka’daki tarihi Demirciler Köprüsü yeniden restore ediliyor

0
1231

Borçka’da 13. yüzyılda yapılan ve günümüzde hala hizmet vermeye devam eden tarihi Demirciler Köprüsü ikinci kez restorasyona alındı.

Doğu Karadeniz’de, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çok sayıda kemer köprü, yüzyıllardır ulaşımda önemli görev üstleniyor. Borçka Demirciler Köyünde bulunan, 13. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Demirciler Köprüsü, halen yöre halkına hizmet vermeye devam ediyor. Halk arasında ’İçkale’ olarak adlandırılan köprü, Handüzü ve Elmalı mahallelerini birbirine bağlıyor. Tek kemerli, 2,5 metre eninde ve 33 metre uzunluğundaki köprü, 2007-2008 yılları arasında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından restore edilirken, bu yıl yeniden tamir edilerek gerçek görselliğine ancak kavuşturuldu.

Demirciler Köyü Muhtarı Cumali Yerebakan, yaptığı açıklamada “2007 yılında bir restorasyon yapılmış ancak köprü yapım aşamasında arkadaşlarımız elinden geleni yapmışlar ama tabii ki denetleme safhasında biraz eksiklik olmasından dolayı pek iyi yapılamadı. Şimdiki yapılan tadilatta arkadaşlar sağ olsun çok itina ile titiz bir çalışma gerçekleştiriyorlar” diye konuştu.
Öte yandan bu köprünün yanı sıra Borçka-Hopa karayolu üzerinde Hopa yönünden gelen derenin üzerinde bulunan Düzköy Köprüsü ve Arhavi ilçesinde bulunan Ortacalar Çifte Köprüleri’nin yanı sıra yine ilde Beğlevan, Vaneti, Kireç, Aralık Köyü, Güreşen Köyü, Efeler Köyü köprüleri ile kitabesi bulunmayan çok sayıda köprü bulunuyor.