Bosna Hersekli Ormancılar Artvin’deki Eğitim Seminerini Tamamladılar

0
728

ARTVİN- Artvin DSİ Bölge Müdürlüğünün Konferans Salonunda başlayan eğitimde ilk 2 gün, Türkiye Ormanlarının Sağlığının İzlenmesi, Türkiye’de  Ormancılık Karantinası Önlemleri Türkiye de Orman Koruma; Örgütlenmesi, Kanuni Mevzuat İle İdari ve Adli Cezalar, Kestane Dal Kanseri İle Biyolojik Mücadele Kapsamında Faydalı Virüs ( Hypovirulent) Üretimi, Türkiye Ormanlarında Zarar Yapan Thaumetopoea pityocampa(Çamkese böceği) Lymantria dispar(Sünger Örücüsü) ve  Euproctis chrysorrhoea(Altınkıçlı kelebek ) Böcekleri İle Biyolojik Mücadelede Kullanılan Yırtıcı Böceğin (Calosoma sycophanta) Üretimi, Türkiye Ormanlarında Zarar Yapan Kabuk Böcekleri İle Biyolojik Mücadelede Kullanılan Yırtıcı Böceklerin Laboratuvarda Üretimi  konularında sunumlar yapıldı.

Daha sonra 2 gün boyunca arazide ve laboratuvarda  Biyolog Yaşar Aksu tarafından; yırtıcı böceklerin laboratuvarlarda üretimi ve araziye salımı, feromon tuzakları konulması esasları ile zararlı böceklere karşı yürütülen Biyoteknik, Mekanik ve Biyolojik mücadele kapsamında yapılan iş ve işlemler uygulamalı olarak anlatıldı.

Eğitim Seminerinin Arazi Programına Katılan Dış İlişkiler Eğitim ve Araştırma Daire Başkanı Erdoğan Şirin eğitimin sonunda yaptığı konuşmasında” Biz Orman Genel Müdürlüğü olarak Ormancılık çalışmaları konusunda ikili ilişkilere hız vermiş bulunmaktayız. İkili İlişkilerde Bosna Hersek’in ayrı bir önemi vardır. 2009 da imzalanan iyi niyet anlaşmasına göre çalışmalarımız devam etmektedir. Bu anlaşmaya göre 6 maddelik bir işbirliği planı oluşturuldu. Bunlar önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek. Bizler bizzat işin yapıldığı yerde tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak istedik. Artvin’de yapılan eğitimin başarılı geçtiğini görmekteyim bu kapsamda Artvin Orman Bölge Müdürüne ve ekibine teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

BosnaHersekOrmancilarArtvin1 BosnaHersekOrmancilarArtvin2

Orman Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu “Tecrübelerimizi Bakanlık ve Genel Müdürlük bazında sizlerle paylaşmaya çalıştık, İnşallah eğitim semineri ve misafir perverliğimizden memnun olmuşsunuzdur. Biz sizlerle olmaktan sizi ağırlamaktan mutlu olduk” diyerek, teşekkür etti.

Bosna Hersek Heyeti adına konuşan Bölge Müdürü Haris Mesic “Eğitim bizim için verimli geçti. Beklentilerimizin üstünde iş verimi aldık. Laboratuvardaki çalışmalar bizi çok etkiledi. Burada öğrendiklerimizi ülkemizde uygulamaya çalışacağız. Bizde sizleri kısa zaman içinde ağırlamak istiyoruz. Gösterilen ilgi ve misafirperverliğe teşekkür ederiz” diyerek sözlerini tamamladı.