Bu hafta Artvin’den öne çıkanlar (22-29 Ekim)

0
496

22-29 Ekim haftasında Artvin’den ve ilçelerinden öne çıkan haberleri sizler için derledik.

1. Hopa takımını desteklemek için kenetlendi; galibiyet geldi


Taraftar desteğini arkasına alan Artvin Hopaspor, grubun iddialı takımlarından olan Iğdır Arassporu 85 dakikada bulduğu golle 1-0 yendi.

2. Hopa’da 4 gün önce gözaltına Nurcan Vayiç gece yarısı tutuklandı

Artvin’in Hopa ilçesinde sabaha karşı evi basılarak gözaltına alınan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ilçe yöneticisi Nurcan Vayiç Aksu tutuklandı.

 

3. Müftü, CHP’li kadınların aşuresini “Müftüler nikah kıyamaz” yazısını görünce bıraktı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin İl Başkanlığı tarafından bugün Artvin Merkez Camisi yanında düzenlenen aşure dağıtımı ve hemen yanındaki “Müftüler nikah kıyamaz” imza kampanyası ilginç bir ana sebep oldu.

4. Artvin’i Anlatmak

Artvin Stk ve platformları tarafından Kocaeli’nde düzenlenen Cerattepe buluşmasından izlenimleri Ruhan Odabaş aktardı.

5. Hopa’da sosyal medya paylaşımları sebebiyle Cemil Aksu tutuklandı

Savcılığa ifade vermek için giden HDP Hopa İlçe Başkanı Cemil Aksu’nun; sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle tutuklandı.

6. Sarp Sınır Kapısı’nda valizden çocuk çıktı

Gürcistan uyruklu bir adamın, valiz içinde Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan’a sokmaya çalıştığı çocuk, görevlilerin dikkati sayesinde yakalandı. 14 yaşındaki çocuğun ailesinin FETÖ firarisi olduğu ve Gürcistan’da yaşadıkları ihtimali üzerinde duruluyor.

7. “10 Ton Cıva Artvin’i Yok Eder”

“Artvin STK ve Platformları Türkiye Buluşması”ndan çıkan sonuç bildirgesinde Cerattepe’deki tahribata vurgu yapıldı. Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu, “Madenle yeryüzüne çıkacak olan 10 ton cıva Artvin’i yok eder” dedi.

8. Arev’e nasıl anlatmalı?

Hem annesi hem de babası tutuklanan Arev’in sessiz çığlığı, ülkeyi derinden sarsan kesif adaletsizliğin yeni bir simgesidir. Acaba Arev’e büyüdüğünde bu günler nasıl anlatılacak? Bugün resmi makamlarda oturanlar yarın Arev’lerin gözlerine nasıl bakacaklar?

9. Hopa Dayanışması: Bu resme iyi bakın, yarın utanacaksınız!

Hopa’da tutuklanan Nurcan Vayiç, Cemil Aksu ve Efraim Vayiç’in serbest bırakılması için basın toplantısı düzenleyen Hopa Dayanışması, “8 yaşında bir çocuğu anne ve babasından yoksun bırakan bu tablo, ülkemizin adaletten yoksunluğunun resmidir. Ülkemizin kaderine hükmedenler bu resme iyi baksın, yarın yüzünüz varsa utanacağınız, hesap vereceğiniz resimdir bu” dedi.