Bugün Fındıklı’nın DSİ’den, özel idareden ziyaretçileri vardı

0

 Sıla Ertaş

Fındıklı’daki tüm dere boylarında yapılmak istenen dere ıslah çalışmalarına başlamak için yeni bir girişimde daha bulundular. Bugün Çanpet (Meyvalı) ve Hara Köyü’ne DSİ ve il özel idaresinden keşif için gelindi. Fındıklı’da 10 yılı aşkın bir süredir çeşitli zamanlarda gerek HES, gerekse de dere ıslahı için vadilerimize girmeye çalışmışlar her seferinde de halkın kararlı direnişi sayesinde engellenmişlerdir.

Bugün de Fındıklı Derelerini Koruma Platformu ve yerel halktan temsilciler gelenlere itirazlarını ileterek olası projenin bu vadilere geri dönüşü mümkün olmayan zarar vereceğini ifade ettiler. Yol güzergahı üzerinde, kazalara da sebep olan ve dere kenarlarında oluşan göçüklere taş duvar yapmanın ihtiyaç olduğunu, bunun dışında derelere beton döküp vadinin anatomisini ve ekolojik dengesini bozabilecek müdahalelere gerek olmadığını olmasına da asla izin vermeyeceklerini belirttiler.

Platform ve yerel halktan oluşan heyet eşliğinde -daha önceden de belirlenen- ihtiyaç olan noktalar yerinde bire bir gösterildi ve kaymakamlıkça da değerlendirilmek üzere tespite gelenler geri gönderildi. Fındıklı halkının 10 yılı aşkın yürüttüğü mücadele gelecek süreçte de devam edecektir.