Çayeli’de E.A.’ya yönelik sistematik taciz ve ölüm tehdidi

0
1138

20 Kasım 2019 çarşamba günü Çayeli Adliyesi’nde 6 yıldır psikolojik ve cinsel tacize maruz bırakılan E.A.’nın davası için bir araya gelindi.

Duruşmaya Fındıklı, Artvin, Hopa ve Çayeli’nden de destekçi olarak katılan kadınlar,
itaat etmeyeceklerini, korkmadıklarını ve davanın takipçisi olacaklarını belirttiler.

Çayeli’nde ikamet eden M.Y. 6 yıldır sosyal çevreden, sosyal medyadan, doğrudan silahlı ya da sözlü tacizlerle devam etmiş, uzaklaştırma kararlarına rağmen hakaretlerine, yol kesmelerine, video, fotoğraf çekimleriyle takiplerine devam etti.

E.A SosyalMedyaAciklama
6 yıldır sistematik tacize ve ölüm tehditlerine maruz kalan E.A. sosyal medya hesabından 20 Kasım’da Çayeli’nde görülen duruşmaya çağrı yaptı

7 Kasım 2019 tarihinde bölgedeki araştırma hastanesinin otoparkında belinde silahla E.A.’nın yolunu kesmiş, kendisine, işverenlerine ve işyerinde birlikte çalıştığı kişilere silahlı saldırıda bulunmuştu.

E.A.’nın avukatlığını yapan Rize Barosu’na kayıtlı İlayda Önal, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, “M.Y. hakkında mahkemeden tutuklama talebinde bulunduklarını, mahkemenin ise bu talebi kabul etmeyerek yeterli delil olmaması gerekçesiyle mahkemeyi ileri bir tarihe ertelediğini” belirtti.

Çevre il ve ilçelerden gelen kadınlar, “can güvenliğinin uzaklaştırma kararlarıyla dahi sağlanamadığı davalar karşısında, hiçbir kadının cinsel ya da bir psikolojik şiddete karşı yalnız olmadıklarını bilmeleri gerektiğini ve tüm davanın takipçisi olacaklarını” belirttiler.