Cemil Aksu ve Nurcan Vayiç’in iddianameleri belli oldu: Yatıp çıkmak yetmiyor

0
513

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle 2 aydan uzun süre tutuklu kalan Cemil Aksu ile Nurcan Vayiç hakkında ayrı ayrı hazırlanan iddianamelerin detayları belli oldu.

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle 2 aydan uzun süre tutuklu kalan HDP Hopa İlçe Başkanı Cemil Aksu ile eşi Sosyalist Kadın Meclisleri Artvin Sözcüsü Nurcan Vayiç hakkında ayrı ayrı hazırlanan iddianamelerin detayları belli oldu. Aksu hakkında 7 yıla kadar hapis istenen iddianamede, daha önce yargılandığı ve infazını tamamladığı dosyalar da suç delili olarak gösterildi. Vayiç hakkında ise 5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Artvin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede Cemil Aksu hakkında, “terör örgütü propagandası yapmak”, “suçu ve suçluyu övmek” iddiasıyla 7 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede, Aksu’nun ifadesinde, MLKP üyesi olduğu gerekçesiyle 8 yıl hapis yattığını, yaklaşık bir yıldır HDP ilçe başkanlığı yaptığını, eylemlere katıldığı gerekçesiyle izinsiz gösteri yürüyüşünden hakkında işlem yapıldığını söylediği belirtildi. Nurcan Vayiç hakkındaki iddianamede ise Vayiç’in elinde silah olan YPG’li kadın teröristin fotoğrafını ve kırmızı fularlı kız olarak bilinen Ayşe Deniz Karacagil’in fotoğrafının yer aldığı ETHA haberini paylaştığı belirtildi. Vayiç’in Pelin Cengiz adlı gazetecinin “Sur’daki işgal Kürtlerin belleği, hafızası, anıları silinsin gitsin” içerikli mesajını paylaşması da iddianamede delil olarak yer aldı.

Zehra Özdilek / Cumhuriyet