Cengiz Holding Artvin’de susuz bıraktı

0
609

Cerattepe’deki maden faaliyetleri bölgenin can suyu kaynağı olan Büyük Dere’den 10 yıl su çekecek.

Devlet Su İşleri (DSİ), Artvin’in doğa harikası Cerattepe Kafkasör Yaylası’nın kalbinde süren madencilik faaliyetleri için 4 mahallenin tarlalarını suladığı Büyük Dere’den (gavur deresi) 10 yıl süreyle firmanın su almasına izin verdi.

Artvin Taşlıca köyü muhtarlığı 5 Aralık 2018 tarihinde Büyük Dere’nin madencilik faaliyetleri nedeniyle kirlendiğini belirterek Valiliğe başvuruda bulundu.

Artvin Taşlıca köyü muhtarlığının başvurusuna skandal yanıt geldi. Kirlenen Büyük Dere’den numune alınacağı kirleten firmaya haber verilmiş.

Muhtarlık dilekçesinde, “Cengiz Holding’e ait Eti Bakır AŞ tarafından yürütülen madencilik faaliyetleri kapsamında ‘Büyük Dere’den su alma çalışmalarının başlatıldığı” anımsatıldı. Köyleri için çok önemli olan suyun bölgedeki tarlaları sulamada kullanıldığının anlatıldığı dilekçede, firmanın Büyük Dere’ye kirli sularını bıraktığı yurttaşların dereden su kullanamaz hale geldiği ifade edildi. Olumsuzlukların anlatıldığı dilekçede su alım çalışmalarının durdurulması ve sorunlara çözüm bulunması talep edildi.Ancak sorunlara çözüm beklenirken, Artvin Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden muhtarlığa skandal niteliğinde bir cevap geldi. Yazıda, Büyük Dere’den su alınmasıyla ilgili olarak Su İsale Hattı projesinin (4 bin 250 metre) 23 Mayıs 2018’de ÇED kapsamı dışında değerlendirildiği belirtildi. DSİ Etüt, Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanlığı’nın 2 Mart 2018 tarihli ve 158864 sayılı yazısı ile de 1.32lt\s suyun 10 yıl süre ile madencilik faaliyetlerinde kullanılmasında sakınca bulunmadığı belirtildi.

Haberli numune

Yazıda, başka ayrıntı ise skandalın ikinci perdesini oluşturdu. Yazıda dereden numune alınması gerektiğinin firmaya haber edildiği bilgisi de yer aldı. Öte yandan, Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde bugün saa13.00’te bölgedeki talana karşı, Ankara, İstanbul ve Bursa’da eş zamanlı basın açıklaması yapılacak.

Hazal Ocak /Cumhuriyet