Cengiz, Murgul ve Cerattepe’deki İşçileri Kapı Önüne Koydu, İşletmeleri Kapattığını Duyurdu

0
1018

Artvin’de 9 Ocak tarihinde greve çıkan Eti Bakır A.Ş.’nin Cerattepe ve Murgul Damar’daki işletmelerinde çalışan maden işçileri işlerinden atıldı, üretim durduruldu.

Eti Bakır tarafından yapılan duyuruda, 09.01.2018 tarihinde başlatılan grev sonrası SMS ve telgraf ile uyarılan işçilerin işlerine geri dönmemesi ve eylemlerine devam etmeleri nedeniyle 4857 sayılı iş kanunu dayanarak işçilerin iş sözleşmelerinin feshedildiği bildirildi.

Yazının devamında “söz konusu tesislerde üretim yapılmasının olanaksız hale gelmesinden dolayı şirket yönetimince Murgul ve Cerattepe’de tüm yöneticilerinin yetkisinin alınması ve tesisin kapatılması yönünde karar alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

Murgul’da 870 işçinin işine son verildiği bilgisi alınırken, işçiler durumun şirketin bir oyunu olduğunu gönderilen yazıların hükmü olmadığını dile getirdi.

CengizInsaatYazi

Cengiz Holding’in sahibi olduğu Eti Bakır AŞ’de, maaşların yükselmesi ve maaş koşullarının iyileştirilmesi talebi ile hak ettikleri maaşı alamadıklarını belirten işçiler, talepleri karşılanana kadar grevi sürdüreceklerini ifade etmişlerdi.

Yapılan grev sırasında işçilerin yemeğini kesmek dahil her türlü baskıyı uygulayan Cengiz Holding, işçilere mesajla işlerine geri dönmezlerse işten çıkarılacaklarını iletmiş ancak işçiler talepleri yerine gelinceye kadar grevlerini sürdüreceklerini açıklamıştı.