Cerattepe Buluşması valilikçe engellendi

0
530

Artvinli Sivil Toplum Kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu Artvin Çevre Platformu, 19 Ağustos 2018 tarihinde “Cerattepe İçin Artvin Buluşması” başlığı altında Artvin’de bir araya gelecekti. Etkinlik için Yeşil Artvin Derneği tarafından Artvin Valiliği’ne yapılan izin başvurusu etkinlikten 3 gün önce reddedildi. Valiliğin etkinliğe izin vermeme gerekçesi; etkinlik tarihinin bayram tatiline denk gelmesi sebebiyle o günlerde yaşanacak yoğunluktan ötürü kamu esenliğinin sağlanması ve kamu düzeninin korunması.

Valilikten gelen kararın tam metni şöyle:

“Yesil Artvin Derneği tarafindan 19/08/2018 günü saat: 11:00 ile 15:00 arası ilimiz sınırları dâhilinde bulunan Kafkasör Mesire yerinde “Cerattepe için Artvin Buluşması” konulu forum düzenleneceği ve saat: 17:00 ile 20:00 arasında Kentpark’ta yöresel Artvin sanatçılarının katılımıyla konser verileceği ile ilgili Valilik Makamına izin talebinde bulunulmuştur Belirtilen etkinliğin yapılması istenilen tarih bayram tatiline denk gelmektedir. Kafkasör Mevkii ile Çoruh Park ilimizde vatandaşlarımızın ve çok sayıda turistin yoğun rağbet gösterdiği gezi ve mesire alanlarıdır. Hafta sonları ve özellikle bayramlarda bu bölgelerdeki yoğunluk oldukça artmaktadır. Kurban bayramı tatili sebebiyle ilimizde oluşacak aşırı yoğunluktan dolayı vatandaşlarımızın karşı karşıya kalabileceği mağduriyetin önlenmesi, kamu esenliğinin sağlanması ve kamu düzeninin korunması amacıyla 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun l 1/C maddesi ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu 17. Maddesi uyarınca bahse konu etkinliklerin yapılması belirtilen tarihte uygun görülmemiştir.”

Valiliğin üç hafta önce yapılan izin başvurusuna önceki gün gönderdiği yanıtla ‘Etkinliğin Bayram tatiline denk geldiği, çok sayıda turist olduğu, yoğunluğun bayramlarda arttığı ve vatandaşların mağduriyetlerinin olmaması…’ gerekçeleriyle izin vermediğini dile getiren Karahan, “Toplumun en masum taleplerini bile karşılayamamak, öte yandan bir kente ve ülkeye ciddi zarar verdiği ortada olan bazı özel kişilerin her türlü talebine büyük bir aşk ile olumlu cevap vermek, en hafif deyimle bir demokrasi ayıbıdır” dedi.